Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa material lemnos
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa material lemnos

Buna seara, si La multi Ani ! Va rog , daca poate cineva si are timp sa ma lamureasca cu urmatoarea speta :sant platitor tva , am primit de la o soc platitor tva o factura in care sant mentionate urmatoarele :
denumire produs um cant PU (faratva) Valoare valoare tva
material lemnos mc 25,587 150 3838.05 taxare inversa

.............................................................................................................................
total de plata 3838.05
sa achitat cu numerar 3838.05 lei
a randul meu am vandut cheresteau rezultata intocmind factura
cherestea rasin, mc 10 360 3600 taxare inversa
.....................................................................................................................
total de plata 3600
incasat cu numerar 3.600 lei
va rog sa ma lamuriti daca :
facturile sant intocmite corect , si ce inregistrari se mai fac in afara de :
la cumparare 3xx =401 3838.05 lei
si la vanzare 411 =701 3.600 lei

am citit, am intrebat..concret simt ca "ceva" nu este in regula ..daca ma puteti lamuri...de aceea am si venit cu caz concret..teoria am studiat-o, dar..nu s-a prins ...(am impresia ca totul pleaca de la intocmirea facturilor ) va rog, daca aveti putin timp ..astept un raspuns , Va multumesc si va doresc o seara buna
Buna seara,

Prelucrati in vreun fel cheresteaua?
Ati uitat taxarea inversa pentru vanzarea dvs 3.600 * 24%.

Probabil stiati, dar in cazul in care nu stiati, simt nevoia sa mentionez ca in cazul intermedierii de cherestea, sunteti obligat sa raportati la ocolul silvic prin aplicatia SUMAL.
Spatiu de depozitare aveti? Autorizatii v-ati luat?

Respect,
Dan Preda.
va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspuns, dar...am obiect de activitate taierea si rideluirea lemnului (caen 1610 ) spatiu, gater, avize..ocol silvic...nu asta este problema ci "modul de intocmire a facturiilor" atat de catre furnizorul meu de materie prima (bustean -material lemnos) cat si din puntul meu de vedere atunci cand vand cheresteau rezultata din prelucrare catre un comerciant de cherestea to persoana inregistrata in scop tva.daca se evidentiaza sau nu pe factura tva sau este suficient mentiunea taxare inversa..exemplu este concret, doream exact monografia contabila si explicatia in ceea ce priveste tva-ul..inca o data multumiri
1.)Achizitie masa lemnoasa pe picior ocol silvic:
351 = 401 3838.05
4426 = 4427 921.13 (taxare inversa)

In cazul achizitiei de masa lemnoasa de la persoane fizice:

301 = 462 3838.05
4426 = 4427 921.13 (taxare inversa)

2.) Plata furnizor/persoana fizica

401/462 = 5311 3838.05

3.) Cand va ajunge lemnul de la ocol

301 = 351 3838.05

4.) consum materie prima (lemn)

601 = 301 3838.05

5.) Realizare productie, calculatie cost, contabilitate de gestiune (salarii, regie etc)

345 = 711 6.000

6.) Vanzare produse finite

411 = 701 8000
4426 = 4427 1920 (taxare inversa)

7.) Descarcarea gestiunii de produse finite concomitent cu vanzarea

711 = 345 6000

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator
multumesc frumos
In cazul achizitiei de masa lemnoasa de la persoane fizice:
301 = 462 3838.05
4426 = 4427 921.13 (taxare inversa)
nu cred ca mai poate fi vorba de taxare inversa