avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate nu beneficiaza de asigurare de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate nu beneficiaza de asigurare de sanatate

Buna seara Persoana pensionata invaliditate din 06 09 2013 nu apare asigurata la medicul de familie pentru eliberarea retetei lunare de tratament cu pensia de 515 lei A luat legatura cu CJAS si i s a cerut sa sa achite contributia pe trei luni inaintea intrarii la pensie respectiv iune iulie august pentru a i se elibera adeverinta de asigurat E corect #-o
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2014
gavrilelena28, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:10, 12 Ianuarie 2014
Luati legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
gavrilelena28 a scris:

Buna seara Persoana pensionata invaliditate din 06 09 2013 nu apare asigurata la medicul de familie pentru eliberarea retetei lunare de tratament cu pensia de 515 lei A luat legatura cu CJAS si i s a cerut sa sa achite contributia pe trei luni inaintea intrarii la pensie respectiv iune iulie august pentru a i se elibera adeverinta de asigurat E corect #-o


Du cum am scris a luat legatura cu CJAS si i s a cerut sa sa achite la finante suma de 178 lei pentru 3 luni dinaintea intrarii la pensie Mentionez ca pana la acea data s a platit CAS de catre persoana MULTUMESC
Daca in acele 3 luni nu a fost salariat, deci nu a fost asigurat, atunci este legal ce spune CJAS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grad handicap mediu todorg3ta todorg3ta am un baiat de 23 ani . de mic si pana in anul 2008 a avut grad accentuat .atunci am intrerupt sa mai mergem la comisie si sa se faca trecerea la adulti in ... (vezi toată discuția)
Pot sa iau concediu prenatal; suma din concediul de maternitate? Melipeto Melipeto Buna,sunt in saptamana 32 de sarcina si umblu din stanga in dreapta sa aflu si eu cum se procedeaza cu concediile si intrarea in prenatal dar fara cu nici un ... (vezi toată discuția)
Contributie la cas ionilie2013 ionilie2013 barbat 51 ani pana in 2005 am lucrat la o firma care mi-a platit toate darile catre stat(25ani) din 2005 mi-am platit personal doar contributia la pensie ... (vezi toată discuția)