Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Directionare 2%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Directionare 2%

pot sa cedeze 2% si pensionarii
Sigur ca da.
Buna ziua,
Pai din ce doneaza pensionarii 2%, ei platesc impozit/ salariu? Pensionarii platesc impozit?
Va multumesc.
Buna ziua,
Da, pensionarilor li se retine impozit pentru partea de pensie care depaseste 1000 de lei.
Legislatia e foarte clara in acest domeniu si nu lasa loc la interpretari.
Din acel impozit pe pensii nu se directioneaza 2% catre ong-uri.
Pot directiona 2% doar cei cu venituri din contracte de munca prin formularul 230 si cei care obtin acea categorie de venituri pentru catre depun (obligatoriu sau facultativ) declaratia 200.
Are dreptate Domnul George- Neagu.