Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numarul de contract gresit in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numarul de contract gresit in Revisal

Buna ziua! Am gresit nr contractului in revisal. Este corect daca apas butonul Contracte, apoi al 2 lea chenar Operatii contract, corectie si modific nr. ? Este corect daca odata cu aceasta corectie fac si majorarile de salarii de la 01.01.2014 si le transmit pe toate odata sau e mai bine separat? Multumesc
1. Corectia este o operatiune, iar modificarea este o alta operatiune.

2. Pentru inscrierea gresita in REVISAL a unor date se foloseste corectia

3. Pentru modiifcari aduse la c.i.m. se foloseste modificarea.

4. Dupa ce operati corectia , faceti modificarea si apoi le transmiteti pe amandoua .
am si eu urmatoarea problema. Am un angajat caruia I-am gresit nr de cim in revisal, adica in loc de 540 cat trebuia, I-am trecut 541. Revisalul l-am transmis, intre timp salariatul a si plecat. Eu abia acum am vazut, cand a trebuit sa fac o noua angajare, ca am sarit un nr de contract si am dat acelasi nr 541 angajatului nou. Cum pot eu corecta la nr de cim un contract care este incetat? Multumesc.
Singura posibilitate ar fi :
- anularea incetarii c.i.m.
- corectia numarului c.i.m.
- operarea din nou a incetarii c.i.m.
freeelis a scris:

Singura posibilitate ar fi :
- anularea incetarii c.i.m.
- corectia numarului c.i.m.
- operarea din nou a incetarii c.i.m.

Sincera sa fiu la asta m-am gandit si eu, dar daca anulez incetarea si dupa corectie operez din nou incetarea cu data de atunci, nu imi ia cu zile intarziere data incetarii?
Orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.

Chiar daca este asa cum spuneti dvs ., se va observa ca ati facut o corectie pentru ceva anterior datei de incetare a c.i.m.