Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea aceluiasi salariat dupa incetare cu acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea aceluiasi salariat dupa incetare cu acordul partilor

Buna ziua!

Doresc sa va prezint o situatie ma rar intalnita, dar si sa va cer un sfat.
Unul din salariatii firmei a depus ieri, 05.06.2014 cerere de incetare a CIM cu acordul partilor incepand cu data de 05.06.2014, ultima zi de lucru fiind 04.06.2014. Incetarea este transmisa in revisal cu data de 05.06.2014
Astazi 06.06.2014 deja fostul angajat, revine asupra deciziei si doreste sa renunte la cererea depusa ieri ...conducerea doreste sa-l primeasca inapoi.
Ce trebuie sa fac?
Inregistrez un nou contract sau exista vreo posibilitate de rectivare a vechiului contract?
Va multumesc.
O zi buna!
bvr, utilizator
Buna ziua!
Anulati decizia de incetare, inregistrati anularea incetari contractului in revisal si apoi il transmiteti la itm.
decizia a produs deja efecte si CIM a fost incetat. Nu se poate reveni asupra ei. Se va intocmi un nou CIM.
Se poate revoca decizia de incetare a c.i.m., nu scrie nicaieri ca asa ceva este interzis.

Prin urmare, angajatorul revoca decizia de incetare a c.i.m., iar in REVISAL va inregistra anularea incetarii c.i.m.
freeelis a scris:

Se poate revoca decizia de incetare a c.i.m., nu scrie nicaieri ca asa ceva este interzis.

Prin urmare, angajatorul revoca decizia de incetare a c.i.m., iar in REVISAL va inregistra anularea incetarii c.i.m.

Exista un termen legal de operare in Revisal?
Adica pot sa revoc aceasta decizie si sa anulez incetarea?

Ce fac cu zilele de 05.06.2014 si 06.06.2014?

Ar fi corect si sa inregitrez alt contract cu incepere activitate in data de 10.06.2014?
bvr, utilizator
1. Termenul legal de operare ar fi data constatarii erorii privind inregistrarea incetarii c.i.m.

Revocarea se va face cu data incetarii c.i.m., chiar daca decizia se emite dupa aceasta data.

art.4 alin.3 HG 500/2011 : Orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.

2. Exista si posibilitatea inregistrarii unui nou c.i.m. , data inceperii activitatii data 10,06.2014