Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident circulatie

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea: anult trecut in luna aprilie am fost implicat intr-un accident de circulatie soldat cu victime si avarierea a 3 masini in urma caruia mi-a fost suspendat permisul de conducere, de atunci si pana acum am circulat pe baza de dovada deorece politia la prima constatare a decis ca eu sunt vinovat . Din informatiile obtinute pana acum de la politie am inteles ca nu s-ar fi efectuata expertiza accidentului pentru a se stabili exact cine este vinovatul . am mare nevoie de permis pentru ca lucrez ca sofer profesionist si pe comunitate dovada nu este valabila . cum pot sa procedez sa imi recuperez permisul de conducere pana la solutionarea dosarului . in cazul in care ma duc si contest decizia politiei de a-mi suspenda permisul asigurarile mai despagubesc pe cei implicati in accident daca decizia finala va fi ca eu sunt vinovat ?
Trebuie sa asteptati solutionarea dosarului penal, daca se va dispune o solutie de netrimitere in judecata vi se restituie permisul daca veti fi trimis in judecata si condamnat, in urma hotararii ramasa definitiva, permisul se anuleaza, exista varianta sa va impacati cu victima si scapati de probleme.
Nu sunt mari sanse dar ati putea incerca. Un avocat v-ar putea sfatui mai bine.

Atat timp cat ati primit o dovada cu drept de circulatie pe care o puteti prelungi ca cate 30 de zile, plecand de la prezumtia de nevinovatie si in baza dreptului la munca care va este garantat de art. 41 alin. (1) din Constitutia Romaniei si va este restrans prin dovada inlocuitoare valabila doar pe teritoriul Romaniei, avand in vedere profesia de conducator auto profesionist si faptul ca veti conduce in UE (depuneti ceva dovezi de la firma), nu v-a fost restrictionata parasirea tarii, puteti inainte o actiune in instanta prin care sa solicitati restituirea permisului de conducere pana la o solutie definitiva. Daca va este admisa plangerea solicitati un certificat de grefa cu care va ridicati permisul de conducere de la politie.

art. 41 alin. (1) din Constitutia Romaniei -
"Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă."
cyan, moderator
anca280 a scris:

am mare nevoie de permis pentru ca lucrez ca sofer profesionist si pe comunitate dovada nu este valabila .

Ma mira afirmatia dvs. Cunosc cazul unui cetatean roman care lucra ca sofer profesionist in Slovacia. Facea curse internationale, inclusiv in Romania. A fost implicat intr-un accident de circulatie pe teritoriul Romaniei. Cercetarea penala a durat mai bine de 2 ani. In tot acest timp respectivul conducator auto a circulat in Europa pe baza dovezii pe care o prelungea la fiecare 30 de zile.
ing. Ioan Ciobanu
Cu privire la dreptul de a conduce in afara tarii cu dovada inlocuitoare a permisului de conducere (ne)prelungita au mai fost pareri impartite aici

www.avocatnet.ro/content/for...

Nu stiu daca exista o opinie oficiala a politiei rutiere din acest punct de vedere.
Pana la urma este vorba mai mult despre dreptul de a conduce si nu despre forma actului care demonstreaza acest lucru (permis de conducere sau dovada inlocuitoare), dovada care ar trebui sa fie si intr-o limba de circulatie internationala sau tradusa de un traducator autorizat (nu toti conducatorii auto parasesc tara dupa retinerea permisului).
Ce pot sa fac ca sa urgentez transmiterea mai repede a dosarului la procuratura ? din ce am citit pe internet unii au astept si 4 ani solutionarea, eu nu pot sa astept o perioada atat de lunga .