Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Modificare pedeapsa dupa noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Modificare pedeapsa dupa noul cod penal

buna ziua. am o mare rugaminte la dvs sa ma ajutat... sotul meu a comis o infractiune a cazut k fapta violu de domiciliu a executat 2 ani ... si pt un raport a mai luat 6 luni intra cumva si infractiunea asta in noul cod de la 1 febroarie? tin sa precizez k pe 15 ianuarie are recurs e vro posibilitate sa ramana liber la proces??? sau in aprilie cnd termina fapta? astept un ras va rog frm .
Cât a primit soțul dvs.? Noul cod penal modifica pedeapsa pentru infracțiunea de violare de domicilu, și prevede închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda, față de pedeapsa din codul penal în vigoare care este închisoarea de la 6 luni la 4 ani în varianta simplă sau de la 3 la 10 ani în varianta calificată.
a primit 2 ani ia executat deja dar din cauza la raportul primit ia mai dat 6 luni la sfarsitul luni marite intra in comisa de liberare ? e posibil sa iasa mai devreme ?
Nu cred că va otea ieși mai devreme.
va multumesc pt rasp.
mai am o rugaminte se poate fc cv k sa iasa mai devreme? va multumesc