avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raport reevalauare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raport reevalauare cladire

Buna ziua,
Va rog frumos un sfat la urmatoarea situatie
S-a efectuat la 31.12.2013 o reevaluare la cladire.In aceasta grupa la constructii a fost inregistrat ca imobilizare corporala si un gard la codul 1.6.3.2,dar acesta nu este cuprins in raportul de reevaluare .Cum se procedeaza in acest caz?
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 11:36, 13 Ianuarie 2014
contawest a scris:

Buna ziua,
Va rog frumos un sfat la urmatoarea situatie
S-a efectuat la 31.12.2013 o reevaluare la cladire.In aceasta grupa la constructii a fost inregistrat ca imobilizare corporala si un gard la codul 1.6.3.2,dar acesta nu este cuprins in raportul de reevaluare .Cum se procedeaza in acest caz?
Va multumesc,

Buna ziua,

Ajustati doar valoarea cladirii reevaluate!

Ordinul 3055/2009

123:

(2) Elementele dintr-o grupă de imobilizări corporale se reevaluează simultan pentru a se evita reevaluarea selectivă şi raportarea în situaţiile financiare anuale a unor valori care sunt o combinaţie de costuri şi valori calculate la date diferite.


Respect,
Dan Preda.
Ultima modificare: Luni, 13 Ianuarie 2014
ContSters307306, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluarea imobilizarilor zeni zeni [quot] Buna ziua ! Am o intrebare. In anul 2006, am cupmarat o cladire. In 2009, conf. legii am facur reevaluarea. In 2012 am acumparat alta cladire, ... (vezi toată discuția)
Reevaluare constructii florip florip Buna ziua, Avand in vedere prevederile art 123 alin 4 si alin 5 din OMFP 3055/2009 , va rog sa ma lamuriti daca este suficienta reevaluarea cladirilor din ... (vezi toată discuția)
Reevaluare terenuri,instalatii tehnice,mijloace de transport,birotica marian diaconu marian diaconu Cand este legal sa se inregistreze in contabilitate a reevaluarilor: 1)La balanta din luna in care s-a efectuat reevaluare sau 2)la bilantul anual? (vezi toată discuția)