Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raport reevalauare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raport reevalauare cladire

Buna ziua,
Va rog frumos un sfat la urmatoarea situatie
S-a efectuat la 31.12.2013 o reevaluare la cladire.In aceasta grupa la constructii a fost inregistrat ca imobilizare corporala si un gard la codul 1.6.3.2,dar acesta nu este cuprins in raportul de reevaluare .Cum se procedeaza in acest caz?
Va multumesc,
contawest a scris:

Buna ziua,
Va rog frumos un sfat la urmatoarea situatie
S-a efectuat la 31.12.2013 o reevaluare la cladire.In aceasta grupa la constructii a fost inregistrat ca imobilizare corporala si un gard la codul 1.6.3.2,dar acesta nu este cuprins in raportul de reevaluare .Cum se procedeaza in acest caz?
Va multumesc,

Buna ziua,

Ajustati doar valoarea cladirii reevaluate!

Ordinul 3055/2009

123:

(2) Elementele dintr-o grupă de imobilizări corporale se reevaluează simultan pentru a se evita reevaluarea selectivă şi raportarea în situaţiile financiare anuale a unor valori care sunt o combinaţie de costuri şi valori calculate la date diferite.

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator