Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Reluarea judecarii la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Reluarea judecarii la CEDO

Buna ziua!
As dori sa stiu daca s-a reluat judecarea la C.E.D.O a cauzelor aflate pe rolul instantelor, dupa Hotararea Pilot din 12 Oct. 2010 impotriva Romaniei si dupa aparitia legii 165/2013 (Legea Proprietatii Ponta).
Va multumesc anticipat!
Din cate cunosc eu nu s-au reluat judecatile in aceste cauze.
Stimat forumist,

Este dificil de explicat, dar voi încerca.

1. În privința termenului de grație acordat României, acesta a fost epuizat, din acest punct de vedere, judecarea cazelor de proprietate putând fi considerat ca reluată;

2. Totuși, până acum, nu s-a pronunțat nici o decizie/hotărâre în privința problemelor de restituire a proprietăților care pot fi încadrate ca similare celor pentru care a fost declanșată procedura-pilot.

De ce?

Curtea Europeană a Drepturilor Omului, în această speță aparte, va proceda în felul următor: va amâna pronunțarea în cauzele respective, analizând totodată modul în care noul mecanism al despăgubirilor ales de Statul Român este sau nu funcțional.

În funcție de rezultatul acestei analize, la o anumită dată, Curtea va da o Decizie de principiu în care se va pronunța asupra măsurilor luate de Guvern în ceea ce privește Hotărârea - pilot.

Respectiva decizie va fi constitui o jurisprudență de urmat pentru toate cauzele asemănătoare, de aceea, în ceea ce o privește, va fi făcută o publicitate masivă, atât de CEDO, cât și de alte instituții.

Prin urmare, rămâne să așteptăm, momentan. Promit, însă, să vă informez special despre poziția CEDo, îndată ce va fi făcută publică.

Cu stimă.