Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Tematica incadrari directe la Politia Romana
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Tematica incadrari directe la Politia Romana

Am gasit cateva legi, dar imi este frica sa nu fie gresite si sa ma trezesc ca am invatat ceea ce nu trebuie. De aceea rog pe cineva care e avizat, daca doreste sa imi faca o favoare, sa imi dea linkuri ori un email pe blaciuc@yahoo.com cu legile respective. Legile de care am nevoie sunt urmatoarele:

• Legea nr. 218 / 23.04.2002 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române, cu modificările şi completările ulterioare, art.5-16 şi 26.

• Legea nr. 360 / 2002 privind Statutul poliţistului, cu modificările şi completările ulterioare, art. 1-6, 41-45, 55-58.

- Ordonanţa Guvernului României nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, cu modificările şi completările ulterioare, art. 1-20, 31-32, 37-42.

• Legea nr. 61 / 1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, cu modificările şi completările ulterioare, art. 1-2.

- Legea nr. 295 / 2004 privind regimul armelor şi muniţiilor, art. 5-7 şi 58.

- Codul Penal al României, cu modificările şi completările ulterioare, art.17- 31, 44-51.

- Codul de Procedură Penală al României, cu modificările şi completările ulterioare, art.62-65, 90-91, 465 şi 467.

• Ordonanţa de urgenţă a Guvernului României nr. 195 / 2002 privind circulaţia pe drumurile publice, cu modificările şi completările ulterioare;

• Hotărârea Guvernului României nr. 1391/ 2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.U.G nr. 195 / 2002 privind circulaţia pe drumurile publice, cu modificările şi completările ulterioare.

Va multumesc

Este bine sa luati legatura cu un jurist care are program de legislatie , pentru a va lista actele normative actualizate. Este mult mai sigur asa, intrucat veti avea certitudinea ca sunt actualizate la zi cu toate modificarile.