Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legea amnistiei - pedepse cu suspendare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legea amnistiei - pedepse cu suspendare

Daca se aproba legea amnistierii e valabila si pentru pedepsele date cu suspendare?
Exemplu concret:s-a dat hotarare definitiva si irevocabila 2ani si 3 luni inchisoare cu suspendare pentru infractiuni la regimul circulatiei,cu 5 ani termen de incercare fara drept de a conduce pe perioada termenului de incercare.Intrebarea este daca se beneficiaza de legea amnistiei daca va fi aprobata.Multumesc!
Conform proiectului de lege sunt exceptate infracţiunile prevăzute în art.87, art. 89 şi art. 90 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare plus alte infractiuni (vezi linkul).

[ link extern ]