Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mai exista rang de rudenie in acest caz ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mai exista rang de rudenie in acest caz ...

Salut!
Sunt divortata de 1 luna si socrii mei au fost de acord sa imi inchirieze apartamentul lor (parinti lui locuind in alt apartament in acelasi oras , un apartament mai modest) in care am locuit eu, sotul si copilul nostru... cu acte in regula la administratia financiara.... caci oricum aveau de gand sa il inchirieze legal
Sotul a plecat din apartamentul parintilor lui pentru a se muta la casa .
Unitatea la care lucrez mi-ar deconta chiria ( armata ) numai daca contractul de inchiriere sa nu fie incheiat cu rude de pana la gradul al 2-lea ale angajatului ori ale sotului sau sotiei acestuia
Eu daca sunt divortata ... mai am grad de rudenie cu sotul sau cu parintii sotului ....?
Astept raspuns urgent!
in conditiile aratate nu mai este nici un grad de rudenie.
Nu mai aveti nicio legatura de rudenie, sau mai exact de afinitate cu parintii fostului sot. Sunt simplii "straini" daca ma pot exprima cat mai clar. Este bine sa aveti numele schimbat in actul de identitate , daca in urma divortului ati revenit la numele de fata. De asemenea daca acel constract a fost incheiat pe numele din casatorie si ati revenit la numele anterior casatoriei, faceti un act aditional la contract cu modificarea numelui.
bioenergeta a scris:

Nu mai aveti nicio legatura de rudenie, sau mai exact de afinitate cu parintii fostului sot. Sunt simplii "straini" daca ma pot exprima cat mai clar. Este bine sa aveti numele schimbat in actul de identitate , daca in urma divortului ati revenit la numele de fata. De asemenea daca acel constract a fost incheiat pe numele din casatorie si ati revenit la numele anterior casatoriei, faceti un act aditional la contract cu modificarea numelui.

Multumesc!
Dpdv legal acest aspect este stipulat undeva anume ... lege ....?..... stiti cei dein aramata sunt cu matematica in fapt si militarie .... explicit si concis ...!
dovada o faceti cu hotararea de divort.

av zaharia f.
multumesc!