avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Magazin cu produse din Italia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Magazin cu produse din Italia

As dori mai multe informatii cu privire la contabilitatea si fiscalitatea in cazul unui magazin specializat in articole de import.
-forma de organizare (II;PFA;SRL)
-taxe si impozite datorate
-documentatia necesara importului etc.:O
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 15:01, 17 Ianuarie 2014
Nu prea se poate. Vreti cam tot codul fiscal explicat in cateva randuri....
ROBERTBLUE81 a scris:

Nu prea se poate. Vreti cam tot codul fiscal explicat in cateva randuri....


Deci: ”studiaza codul fiscal” ar fi raspunsul potrivit. Multumesc.:flowersblue:
Nu. Raspunsul potrivit este sa contactati un contabil, sa-i explicati ce vreti sa faceti ( operatiunile pe intelesul dvs) sa i da-ti cateva date ( valori, angajati etc... ) si el studieaza CF si va propune cea mai avantajoasa modalitate.
Nu exista o "reteta de succes". Nu se poate explica in cateva randuri ce ati intrebat aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidare srl si infintare intreprindere individuala ana & maria ana & maria as vrea sa deschid o intreprindere individuala dar nu prea stiu cu ce se maninca. am citit oug 44/2008 dar nu prea sunt lamurita - o intr.individuala poate ... (vezi toată discuția)
Înființare firmă, alegere formă de organizare nastasecornel nastasecornel Buna ziua! impruna cu sotia dorim sa infiintam o firma si nu suntem lamuriti care ar fi forma juridica avantajoasa pt noi ( ii, pfa .asociatie familiala, srl, ... (vezi toată discuția)
Factura if eleonor eleonor am o intreprindere familiala cod caen 4775 comert cu amanuntul produse cosmetice in magazine specializate si unii din clienti (care detin pfa,ii,if,societati ... (vezi toată discuția)