Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

La o pensie de 1923, drepturile salariale sunt de 1721. (CASS 65 lei si Impozit 137 lei). As vrea sa stiu cu cat se va mari pensia in luna ianuarie? Care este formula de calcul?Si daca persoana a iesit la pensie in anul 2012 va mai primi in luna februarie o alta marire de pensie? Cat anume? Care este metoda de calcul? Va multumesc anticipat!
Precizati:
Pensia este de limita de varsta.
Daca ati lucrat dupa deschiderea drepturilor la pensie de limita de varsta.
Care este aceasta perioada,in ani,luni si zile(de cand,pana cand)
Ati depus cerere de recalculare pentru acaeta perioada(stagiu adaugat).
Cand ati depus aceasta cerere.
Stagiul complet de cotizare.
Carp Mircea, utilizator
Pensia este de limita de varsta. Dupa iesirea la pensie din 2012 persoana nu a mai lucrat niciunde. Mi s-a spus de la oficiul de pensii ca pentru cei care au iesit la pensie in perioada 2011-2013 li se va recalcula pensia din oficiu fara a mai fii necesar sa faca o cerere scrisa. Vroiam sa stiu cat primeste la pensie, mai exact care este modalitatea de calcul. Intre timp a primit cuponul si am constatat ca daca inainte lua in mana 1721, acum a luat 1942. Vroiam doar sa stim daca pensia este calculata corect, procentul care s-a aplicat la pensia veche, daca mai primeste ceva si cat ar trebui sa primeasca, tinand cont de faptul ca a iesit la pensie in anul 2012. Va multumesc!
Justitiarul711, utilizator
Totul este in regula.
Si-a deschis drepturile la pensie in 2012 cu un punctaj mediu anaul de 2,38046.
Incepand cu 01/01/2013 i s-a aplicat un indice de corectie de 1,06,ducand punctajul mediu anual la 2,52329.Pensia bruta fiind de 1923,iar cea neta de 1721 de lei.
Incepand cu 07/11/2013 indicele de corectie de 1,06 a fost inlocuit cu 1,17,ducand punctajul mediu anual la 2,78514.Incepand cu 01/01/2014 a crescut si valoarea punctului de pensie de la 762,1 la 790,7.Astfel pensia bruta pe luna ianuarie 2014 a ajus 2202,iar cea neta de 1942 lei.
In luna martie 2014 va primi diferentele pentru lunile noiembrie si decembrie 2013.

Diferentele cum vor fii calculate? Ce indice de corectie va fii aplicat? Multumesc!
Restantele se vor calcula ca si diferenta intre valoarea pensiei la punctajul mediu anual de 2,78514 si 2,52329.