Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

se mai recalculeaza pensiile din 2011-2012 ,deoarece suntem in luna iunie si nu am primit nimic???/
Despre ce recalculare vorbiti ?
Daca este vorba despre indicele de corectie,atunci trebuia ca recalcularea sa fie deja facuta.
Cand v-ati dechis prima data dreptul la pensie(luna si anul) ?
am depus dosarul pe 6 noiembrie 2012
Daca prima deschidere a fost in anul 2012:
-Incepnad cu ianuarie 2013 trebuia sa vi se aplice indicele de corectie de 1,06
-Incepand cu 07/11/2013 acesta(indicele)trebuia sa fie inclocuit cu 1,17.

Postati date concrete:
-Cat a fost punctajul mediu anual la deschidere.
-Cat este punctajul mediu anual.
-Daca acesta a suferit modificari in timp(2012-2014).

Incepand cu ce data a fost pusa in plata pensia.
nr.total de puncte 50.03253,punctajul mediu anual 1.42950,pensia venind de la data de 06.11.2012.,acelasi nr. de punct..e fiind si acum
Din cele postate rezulta:
-Postarile sunt facute de o femeie
-In realitate este vorba despre un barbat nascut dupa data de 01/01/1950(stagiul complet de 35 de ani).

Daca aceasta a fost prima deschidere de drepturi,iar pensia este de limita de varsta cu reducerea varstei:
-Incepand cu 01/01/2013 punctajul mediu anual trebuia sa fie de 1,51527(1,42950x106%)
-Incepand cu 07/11/2013 punctajul mediu anual trebuia sa fie de 1,67251(1,42950x117%)

Daca va aflati in situatia de mai sus si nu vi s-au aplicat cele doua majorari de punctaj mediu anual prin aplicarea celor doi indici de corectie,trebuie sa:
-Luati legatura cu casa locala
-Faceti o interventie la casa locala,sau
-Mergeti in audienta la directorul executiv al casei locale.

Calculele sunt facute pentru limita de varsta,cu reducerea varstei.

Carp Mircea, utilizator