Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indicele de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indicele de corectie

am primit pensia de invaliditate luna aceasta doar marita cu acel procent de 3;70 fara indicele de corectie am iesit in anul 2012 la pensie de invaliditate eu beneficiez de acest indice multumesc...
Daca v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate in 2012,trebuia sa vi se aplice indicele de corectie de 1,17 in loc de 1,06.
Luati legatura cu casa locala,sau faceti o interventie.
Oricum,plata diferentelor se va face incepand cu 07/11/2013.
va multumesc pentru raspuns poate nau terminat de recalculat dar aveti idee cam cat ar fi diferenta am pensia de 14oo ron dupa calcul indice de 1,17 cat ar fi
fanfan67, utilizator
Precizati punctajul mediu anual de pe un cupon din lunile octombrie-decembrie 2013.
PUNCTAJUL MEDIU ANUAL de pe decizia de pensie de invaliditate 1,60163 si nr total de puncte realizate 44,95614 iar lunille octombrie -decembrie pensia a fost de 1404 ron fara retineri /CASS/impozit iar in ianuarie 2014 pe cupon am primit1457 ron..sau asta e cu tot cu indice ca nu inteleg nimic. va multumesc frumos..

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Din datele postate ceva este in neregula.
Daca le luam ca fiind corecte,atunci:
1,60163x106%=1,69773x762,1=1294 lei trebuia sa fie pensia in lunile octombrie-decembrie 2013.
Incepand cu 07/11/2013 punctajul mediu anual trebuie sa fie:
1,60163x117%=1,87391x790,7=1482 lei trebuia sa fie pensia in luna ianuarie 2014

Nu se leaga stagiul complet de cotizare,prin raportarea total puncte,la punctajul mediu anual.
Reiese un satgiu complet de 28 de ani si 21 de zile.Ceea ce nu este in regula.
Este posibil ca in timp,punctajul mediu anual sa fi suferit modificari.

Postati cat este stagiul complet de cotizare.
Daca aveti cupoanele de cand ati iesit la pensie,postati orice modificare de punctaj mediu anual,precizand luna si anul fiecarei modificari.