Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul punctaj mediu anual pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul punctaj mediu anual pensie

Gen:Feminin
Data nasterii: 12.05.1957
Stagiul de cotizare: 41 ani 2 luni 8 zile
Alte date: pensie invaliditate din decembrie 2012.
Intrebare:
La pensionarea pentru invaliditate coeficientul de corectie a fost 1.17 iar stagiul legal de cotizare a fost de 30 de ani si 9 luni.
La trecerea la pensie la limita de varsta in decizie datele sunt : coeficient de corectie 1.17, stagiu de cotizare 30 de ani si 9 luni. Cu aceste date a rezultat la pensia de varsta un punctaj mediu anual 1.07921 avand un numar total de puncte 28.6155. Din calculele mele reiese ca s-a aplicat un coeficient de corectie mai mic decat cel inital, ceea ce cred ca este ilegal.
Rog un calcul avizat al punctajului anual mediu cu datele de mai sus.
Multumesc
1,17 a fost cel mai mare indice de corectie de cand s-a aplicat legea 263/2010.
In rest, eu nu comentez ca s-a calculat sau nu, corect.
Postati:
Punctajul mediu anual al pensiei de invaliditate(2012).
Total stagiu de cotizare din acea decizie.
2012:
- stagiu cotizare realizat = 35 ani si 11 luni
-total punctaj 26.88234
- punctaj mediu 0.87422
- coeficient corectie 1.17 punctaj final 1.02284
eugenoros, utilizator
Din datele postate rezulta ca este corect calculul punctajului mediu anual dupa trecerea la limita de varsta.
Multumesc. Inseamna ca pentru perioada asimilata, dupa 2012 nu s-a mai aplicat corectia initiala. Nu inteleg de ce pentru ca in acest caz punctajul acestei perioade de 5 ani si cateva luni este discriminat si diminuat. Este mai mic comparativ cu, de exemplu, al celor ce isi deschid dosarul in 2018 si li se aplica o corectie.
Dar cred ca nici nu ar fi ceva de inteles, intr-o linie de logica si normalitate, in toate aceste jocuri de cifre.
Multumesc inca o data.
Indicele de corectie se aplica o singura data.
La deschiderea drepturilor.