avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Buna ziua,

Cand am intrat in pensie de invaliditate mi s-a acordat , stagiul potential de 3 ani si 9 luni, ajungand ca in 2010 sa am 35 ani total stagiu de cotizare realizat.
In anul 2014 mi s-a schimbat gradul din 2 in gradul 1.
La recalcularea pensiei s-au luat in considerare punctajele obtinute pana la pensionare si stagiul potential ( 3 ani si 9 luni) fiind calculat cu 0,7 puncte anual. La gradul 2 au fost 0,6 puncte anual. Aceasta este singura operatie facuta. Perioadele -2011- 2012 – 2013 –nu au fost luate in calcul.
Nu stiu de ce au fost ignorate ? Este corect asa? Poate ma lamureste cineva?

MULTUMESC !!!
Cel mai recent răspuns: grigstav , utilizator 21:28, 3 Aprilie 2014
Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Este totusi o mica crestere(majorare).
Nu cred ca va avantaja intrarea in calcul a acelei perioade.
V-ar fi avantajat daca legea permitea,si ati fi avut un punctaj mediu anual de cel putin 2,05.
Aveti acest punctaj mediu anual(2,05) ?
Multumesc d-lui Carp pentru raspunsul primit.
Punctajul este foarte mic(aprox. 1,0).
O seara linistita!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Determinarea cuantumului pensiei Giubega Giubega Pensia la limita de varsta poate fi mai mica decat pensia de invaliditate??Mentionez ca am calculat personal dupa graficul de calcul de pe site-ul La ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie de invaliditate psorinp psorinp Sunt pensionat gradul 2 din anul 2004, nu am avut luat in calculul pensiei perioada de studii de 5 ani facultate la zi , acum am adeverinta pentru aceasta ... (vezi toată discuția)
Pensie Tenea Maria Tenea Maria Sunt nascută in 1960 luna octombrie Am lucrat 21 ani si 4 luni In anul 2002 am iesit la pensie de invaliditate de gradul2 cu un punctaj de23.2439iar ... (vezi toată discuția)