Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Buna ziua,

Cand am intrat in pensie de invaliditate mi s-a acordat , stagiul potential de 3 ani si 9 luni, ajungand ca in 2010 sa am 35 ani total stagiu de cotizare realizat.
In anul 2014 mi s-a schimbat gradul din 2 in gradul 1.
La recalcularea pensiei s-au luat in considerare punctajele obtinute pana la pensionare si stagiul potential ( 3 ani si 9 luni) fiind calculat cu 0,7 puncte anual. La gradul 2 au fost 0,6 puncte anual. Aceasta este singura operatie facuta. Perioadele -2011- 2012 – 2013 –nu au fost luate in calcul.
Nu stiu de ce au fost ignorate ? Este corect asa? Poate ma lamureste cineva?

MULTUMESC !!!
Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Este totusi o mica crestere(majorare).
Nu cred ca va avantaja intrarea in calcul a acelei perioade.
V-ar fi avantajat daca legea permitea,si ati fi avut un punctaj mediu anual de cel putin 2,05.
Aveti acest punctaj mediu anual(2,05) ?
Multumesc d-lui Carp pentru raspunsul primit.
Punctajul este foarte mic(aprox. 1,0).
O seara linistita!