Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie de invaliditate

Sunt pensionat gradul 2 din anul 2004, nu am avut luat in calculul pensiei perioada de studii de 5 ani facultate la zi , acum am adeverinta pentru aceasta perioada, pot solicita adaugarea acestei perioade si daca da se schimba cu ceva punctajul ?
Am avut 9 ani si 5 luni stagiu potential ( cu 0.60 punctaj, iar acum este 0.55) la recalculare ce valoare se va lua in calcul ?
Multumesc.
Nu cred ca poate schimba cu ceva la acest moment.
Valoarea ca puncte a stagiului potential este aproximativ egala cu cea a stagiului asimilat(facultate) 0,55-0,6 puncte.
La trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de varsta poate influienta.
Depinde si de punctajul mediu anual aflat in plata.
buna care sunt ani de munca care ii aveti si care este varsta la care vati pensionat si cand ati terminat facultatea in functie de toate astea pensia poate scadea sau creste astept un raspuns, depinde pentru ca facultatea poate fi ca puncte maxim 0,25 astept raspunsca sa va pot spune exact, multa sanatate
stagiu realizat 25 ani 7 luni (din care 5 ani stagiu aferent grupa 1)
stagiu potential 9 ani 5 luni
pensionat la 45 ani 8 luni 25 zile
facultate 1978 - 1983 (inainte de prima angajare)
Calculele mele sunt urmatoarele:

1978(3 luni) = 0,14918 puncte
1979 = 0,61907
1980 = 0,63673
1981 = 0,60897
1982 = 0,56436
1983(7 luni) = 0,31959

Total = 2,89790 puncte pentru 4 ani si 10 luni facultate
Stagiu potential 4 ani si 10 luni = 0,6 x 4,8333(4 ani si 10 luni) = 2,89998 puncte

Aproximarea mea(stagiu potential = stagiu asimilat) a fost de peste 99,9%.

Pentru alte amanute am nevoie de punctajul mediu anual pana la modificare, cat si dupa modificare.
Punctajul mediu anual initial era =39,41942, dupa aplicarea grupa 1este= 45,25185
Nu inteleg punctajul ptr. anii de facultate, pentru aceasta perioada nu se ia in calcul 25% din salariu mediu deci practic rezulta un punctaj de 0.25000 pentru fiecare an ???
Va rog sa ma lamuriti. Multumesc mult.