Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptia datoriei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptia datoriei

Prescriptia dreptului de actiune pt recuperarea unui debit decurge de la data eliberarii ultimei facturi sau de la data cand aceasta este scadenta? Va multumesc!
Termenul de prescriptie este de 3 ani de la data scadentei facturii

ynocentta a scris:

Termenul de prescriptie este de 3 ani de la data scadentei facturii

Multumesc mult, imi puteti da un temei legal pe vechiul cod?
Cod procedura civila Capitolul I
Dispoziţii generale

SECŢIUNEA a VI-a2
Prescripţia dreptului de a cere executarea silită
Art. 405
(1)Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
(2)Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită.
(3)Prin împlinirea termenului de prescripţie orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie.

Detalii: [ link extern ]
Da, ati dedus ca e vb de codul vechi, bravo. Dar decretul 167/1958 spune ceva?