avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lucrari pe spatiul comun fara acordul proprietarilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lucrari pe spatiul comun fara acordul proprietarilor

Administratorul invoca un articol din Codul civil pentru a face reparatii la spatiul comun fara acordul celorlalti proprietari, dar vrea ca lucrarea sa fie platita de toata lumea. Este vorba de art. 640 din Codul civil - Actele de conservare, cap. IV-Proprietatea comuna, sectiunea a 2-a - Coproprietatea obisnuita. Este corect? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: migaste , utilizator 08:15, 17 Ianuarie 2014
Reparatia partilor comune din imobil intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari si nu este conditionata de acordul proprietarilor
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine competenta de decizie
Administratorul de imobil,este angajat al asociatiei de proprietari,avand autoritatea si competenta de executie masuri/hotarari dispuse de catre adunarea generala,presedinte si comitet executiv
Administratorul de imobil,nu are competenta sa dispuna dupa propriul interes executia de reparatii la partile comune din imobil
la problema pe care am pus-o in discutie am uitat sa precizez urmatoarele:
- proprietarii de apartamente nu sunt consituiti in asociatie nici de locatari, nici de roprietari
- blocul nu are organe de conducere, este un purtator de cuvant din usa in usa care vine cu propuneri
- propunerea legata de codul civil referitoare la reparatii - acte de conservare, vine din partea unui proprietar, care asa vrea el sa faca, avand functie undeva prin parlament
In situatia in care nu exista infiintata asociatie de proprietari,va confruntati cu situatia delicata mentionata
Dar daca nu exista asociatie de proprietari,cum a ajuns un proprietar, care asa vrea el sa faca, avand functie undeva prin parlament administrator de imobil
Pentru a detine responsabilitatea de administrator de imobil,este necesar ca persoana sa detina atestat eliberat de autoritatea locala si sa detina contract de munca incheiat cu asociatia de proprietari pe care o administreaza


Despre ce lucrare este vorba concret ?.
@ynocentta: persoana respectiva nu este administrator, este un simplu proprietar, m-am exprimat eu gresit (situatia este a unei prietene);

@johnpescar: reparatia este la acoperis; respectivul proprietar a facut reparatia din proprie initiativa, cu banii proprii, in baza art. 640 din codul civilsi acum vrea sa-i recupereze de la ceilalti proprietari

Alte discuții în legătură

bună ziua. locuiesc ... viorel 33 viorel 33 Recuperare cheltuieli reparația acoperis. Bună ziua. Locuiesc într-un imobil cu patru etaje. Un vecin de la etajul patru a depus la asociație o factura ce ... (vezi toată discuția)
Reparatie acoperis bloc chopin chopin Locuiesc intr-un bloc S+P+2+M unde suntem 6 propietari. Eu locuiesc la etajul 2 si am infiltratii din cauza acoperisului deteriorat. Nici unul din propietari ... (vezi toată discuția)