Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis bloc

Locuiesc intr-un bloc S+P+2+M unde suntem 6 propietari. Eu locuiesc la etajul 2 si am infiltratii din cauza acoperisului deteriorat. Nici unul din propietari nu vrea sa cotizeze la reparatie acoprisului. Ei neavand nici un fel de problema in apartamentele lor. Sunt nevoit sa fac reparatia pe cheltuiala mea. Exista vreo posibilitate sa recuperez de la ceilalti propietari partea care le revine? Doresc sa mentionez ca nu suntem organizati in asociatie de locatari.
Asociatiile de locatari ca si denumire au fost desfiintate prin dispozitiile in vigoare
Chiar daca la nivelul imobilului de locuit in comun ,nu este constituita asociatie de proprietari ,aveti dreptul sa solicitati restului coproprietarilor sa contribuie la executarea de reparatii la parte comuna imobil in instanta civila
Multumesc de raspuns. Care este procedura?
Daca nu stapaniti procedura ,nu cunoasteti dispozitiile codului civil,pentru corecta si eficienta reprezentare si aparare a intereselor dv este necesar sa apelati la persoana specializata care va poate redacta actiunea,eventual ca poate reprezenta si apara interesele in instanta de judecata