Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparație acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparație acoperis bloc

Locuiesc intrun bloc cu un singur etaj și doua scări. La scara care locăiesc sunt 4 apartamente pe o parte și doua pe cealaltă parte .Nu avem asociație bloc dar am afișat ca vrem sa ne întâlnim în vederea repararai acoperișului care este deteriorat și ploua în apartamentele de la etaj și pe scara.Au fost prezenți din 6 locatari 5 și a -a stabilet ca este necesara o reparație urgenta .Al șaselea locatar ne amenințat ca nu participa la reparație el fiind pe partea cu 2 apartamente .Țin sa menționez ca în anul 2000 am realizat pe cheltuiala proprie hidroizolatia ptr care am chitanțe facturi contract .
Puteti sa il actionati in instanta pe celalalt vecin. Contactati un expert care sa va faca o expertiza din care sa rezulte necesitatea efectuarii lucrarilor. Apoi, faceti reparatiile si dati-l in judecata in civil.
Acoperisul reprezinta parte comuna
Chiar daca la nivelul imobilului de locuit in comun nu este constituita asociatie de proprietari care sa preia administrarea partii comune din cladire,locatarii detin obligatia legala sa asigure buna functionare a partii comune de imobil de locuit in comun
In imobil de locuit in comun toti locatarii au obligatia sa contribuie la intretinerea si repararea partii comune de constructii si de instalatii
In cazul in care un locatar intelege sa nu achite parte contributie pentru reparatie parte comuna imobil,aveti dreptul sa il notificati oficial cu obligatia achitarii sumelor-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca locatarul intelege sa nu achite cota individuala de repartii urmeaza sa promovati actiune civila in instanta impotriva acestuia