Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme cu vecinii pe scara, nu este asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme cu vecinii pe scara, nu este asociatie de proprietari

Am cumparat anul trecut un apartament. Nu exista asociatie de proprietari, toti vecinii de pe scara s-au retras din asociatia de proprietari cu ani in urma, deci scara nu este in nici o asociatie de proprietari. Apartamentul este la ultimul etaj. Langa apartamentul meu este uscatoria, unde tavanul este varza , ploua in ea ca si afara, bucati mari de tencuiala sunt desprinse si se vede fierbetonul din placa. S-a infiltrat apa si la mine in apartament. Nici unul din vecini nu doreste sa contribuie la reparatia acoperisului "nu ii intereseaza". Este normal sa fiu obligata sa il repar pe banii mei pentru ca ma afecteaza? Uscatoria este comuna , nu este a mea. Deasemenea ori ce problema aparuta pe scara , becuri, reparatii electrice ... nu le pasa. Care este rezolvarea?
Cristina7979, utilizator
Atat timp cat nu exista infiintata asociatie de proprietari problemele legate de partea comuna se solutioneaza in baza dispozitiilor codului civil
A fost , si nu mai vor sa infinteze , tot pentru ca nu ii intereseaza. Deci eu ce pot face? Mai exact va rog?
Ce a fost a fost,nu se mai discuta
Institutia proprietatii comune este reglementata prin Codul Civil in articolele 631-686
Proprietatea comuna presupune ca, in temeiul unui act juridic sau al altui mod de dobandire prevazut de lege, dreptul de proprietate privata are doi sau mai multi titulari.
Formele proprietatii comune sunt urmatoarele:
- proprietatea pe cote-parti (coproprietatea), care poate fi: obisnuita, sau fortata;
- proprietatea in devalmasie (devalmasia).
In cazul imobilelor de locuit in comun opereaza coproprietatea obisnuita, respectiv fiecare coproprietar este titularul exclusiv al unei cote-parti din dreptul de proprietate si poate dispune in mod liber de aceasta in lipsa de stipulatie contrara;
Coproprietarii vor imparti beneficiile si vor suporta sarcinile coproprietatii, proportional cu cota lor parte din drept;
Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul comun in masura in care nu schimba destinatia si nu aduce atingere drepturilor celorlalti coproprietari:
Actele de administrare = ex, inchirierea bunului pana la 3 ani, incasarea de venituri etc si de dispozitie = ex, vanzarea bunului, grevarea lui cu sarcini, presupun acordul unanim al coproprietarilor, cu posibilitatea controlului judiciar in scopul suplinirii consimtamantului coproprietarului care nu poate/refuza in mod abuziv incheierea actului de administrare;
In temeiul dispozitiilor civile aveti dreptul sa solicitati instantei de judecata sa dispuna hotarare judecatoreasca prin care sa oblige fiecare proprietar sa contribuie financiar la reparatia partii comune de imobil functie de cota indiviza
Daca nu stapaniti procedura ,contactati persoana specializata care va poate redacta actiunea sau/si reprezenta interesele in instanta
Succes !