avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curte comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curte comuna

Ce drepturi și obligații au 3propietari intr-o curte comună?
Cel mai recent răspuns: Meki , utilizator 16:03, 11 Octombrie 2017
Curte comuna inseamna coproprietate:
- În cazul coproprietăţii obişnuite, fiecare coproprietar este titularul exclusiv al unei cote-părţi din dreptul de proprietate şi poate dispune în mod liber de aceasta în lipsă de stipulaţie contrară;
- Coproprietarii vor împărţi beneficiile şi vor suporta sarcinile coproprietăţii, proporţional cu cota lor parte din drept;
- Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul comun în măsura în care nu schimbă destinaţia şi nu aduce atingere drepturilor celorlalţi coproprietari:
- Fructele produse de bunul comun se cuvin tuturor coproprietarilor, proporţional cu cota lor parte din drept.

- Actele de conservare a curtii (de ex, întocmirea unui inventar) pot fi făcute fără acordul celorlalţi coproprietari,
- Actele de administrare a curtii (de ex, închirierea bunului până la 3 ani, încasarea de venituri etc) şi de dispoziţie (de ex, vânzarea bunului, grevarea lui cu sarcini) presupun acordul unanim al coproprietarilor, cu posibilitatea controlului judiciar în scopul suplinirii consimţământului coproprietarului care nu poate/refuză în mod abuziv încheierea actului de administrare;
- Acţiunile în justiţie, inclusiv acţiunea în revendicare, pot fi exercitate de un singur coproprietar.

Hotărârile judecătoreşti pronunţate în folosul coproprietăţii profită tuturor coproprietarilor, dar hotărârile judecătoreşti potrivnice unui coproprietar, nu sunt opozabile celorlalţi proprietari;
- de la regulile privind repartizarea beneficiilor şi a sarcinilor între coproprietari, exercitarea în comun a dreptului de folosinţă, actele de administrare şi de dispoziţie se poate deroga printr-un contract de administrare a coproprietăţii încheiat cu acordul celor 3 coproprietari.
Mulțumesc
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu vecinii pe scara, nu este asociatie de proprietari Cristina7979 Cristina7979 Am cumparat anul trecut un apartament. Nu exista asociatie de proprietari, toti vecinii de pe scara s-au retras din asociatia de proprietari cu ani in urma, ... (vezi toată discuția)
Reparatii proprietate comuna - cota indiviza cev cev Buna ziua, Detin un apartament + cota indiviza din curte intr-un imobil impreuna cu alti 3 proprietari. Nu exista asociatie de proprietari. 3 din ... (vezi toată discuția)
Am 1/4 dintr-un apartament pot vinde fara celalalt proprietar? lumymm lumymm AM IN PROPIRETATE O COTA PARTE DE 1/4 DINTR-UN APARTAMENT CU 2 CAMERE. CEALALTA COTA O ARE O CUNOSTIINTA DE-A MEA CU CARE NU MA MAI INTELEG. AS DORI SA STIU ... (vezi toată discuția)