Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curte comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curte comuna

Ce drepturi și obligații au 3propietari intr-o curte comună?
Curte comuna inseamna coproprietate:
- În cazul coproprietăţii obişnuite, fiecare coproprietar este titularul exclusiv al unei cote-părţi din dreptul de proprietate şi poate dispune în mod liber de aceasta în lipsă de stipulaţie contrară;
- Coproprietarii vor împărţi beneficiile şi vor suporta sarcinile coproprietăţii, proporţional cu cota lor parte din drept;
- Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul comun în măsura în care nu schimbă destinaţia şi nu aduce atingere drepturilor celorlalţi coproprietari:
- Fructele produse de bunul comun se cuvin tuturor coproprietarilor, proporţional cu cota lor parte din drept.

- Actele de conservare a curtii (de ex, întocmirea unui inventar) pot fi făcute fără acordul celorlalţi coproprietari,
- Actele de administrare a curtii (de ex, închirierea bunului până la 3 ani, încasarea de venituri etc) şi de dispoziţie (de ex, vânzarea bunului, grevarea lui cu sarcini) presupun acordul unanim al coproprietarilor, cu posibilitatea controlului judiciar în scopul suplinirii consimţământului coproprietarului care nu poate/refuză în mod abuziv încheierea actului de administrare;
- Acţiunile în justiţie, inclusiv acţiunea în revendicare, pot fi exercitate de un singur coproprietar.

Hotărârile judecătoreşti pronunţate în folosul coproprietăţii profită tuturor coproprietarilor, dar hotărârile judecătoreşti potrivnice unui coproprietar, nu sunt opozabile celorlalţi proprietari;
- de la regulile privind repartizarea beneficiilor şi a sarcinilor între coproprietari, exercitarea în comun a dreptului de folosinţă, actele de administrare şi de dispoziţie se poate deroga printr-un contract de administrare a coproprietăţii încheiat cu acordul celor 3 coproprietari.
Mulțumesc