Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cale acces sub conditie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cale acces sub conditie

Exista urmatoarea situatie de fapt:

- X a vadut un teren, respectiv o cale de acces lui Y cu conditia ca atat vanzatorul X, cat si urmasii acestuia sa poata folosi acel drum atunci cand au nevoie inspre un alt teren al sau situat in vecinatate.
- Y cumparatorul, solicita instantei validarea inscrisului sub semnatura privata si pronuntarea unei hot. care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare, precum si intabularea pe numele sau a dr. de proprietate asupra terenului.
- Se pronunta hot. si se dispune intabularea pe numele lui Y-cumparator, fara insa ca instanta sa se pronunte si cu privire la conditia stabilita de catre parti, anume a dr. de acces pe acel drum al lui X-vanzator si al mostenitorilor acestuia.
- In timpul procesului X nu se opune admiterii actiunii, fiind de acord cu cele solicitate de Y.
- Dupa ani si ani, X si Y nu se mai inteleg iar Y-actualul proprietar al terenului vrea sa interzica accesul lui X - fostul vanzator pe drumul respectiv, pe motiv ca acesta are si o alta varianta de a ajunge la terenul sau vecin si anume din soseaua principala direct pe terenul sau.
- Daca drumul va fi inchis si X - fostul vanzator va promova actiune in instanta, acesta se va putea folosi de inscrisul sub semnatura privata validat prin sentinta, inscris prin care partile s-au inteles si au fost de acord cu accesul lui X-fostul vanzator, pe acel drum si asta chiar daca prin actiunea de respectiva nu s-a solicitat acest lucru, paratul din dosar (adica X - vanzatorul) nu s-a opus iar in sentinta pronuntata nu s-a dispus cu privire la accesul lui X mentionat in C-V-C ?

1. Ce variante are Y - proprietarul terenului - de a se apara in cazul in care X invoca intelegerea incheiata intre cei doi din c-v-c- validat prin sentinta?

2. Se va putea folosi X de acel inscris impotriva lui Y- , chiar daca prin actiunea initiala nu s-a solicitat drum de acces de catre nici una dintre parti iar instanta nu a dispus in acest sens ?

uttzza, utilizator