Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Vechime in munca

Va rog sa-mi spuneti daca un cadru didactic care a fost in concediu fara salar pentru studii este vechime in munca, pentru acordarea sporului de vechime .
Perioada in care a fost in concediu fara salar este recunoscuta ca vechime in invatamant pentru acordarea trecerii in trasele de vechime pentru salarizare, conform Leg.63/2011.

Perioadele in care personalul didactic s-a aflat in concediu fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare sau in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant, nu intrerup vechimea in invatamant. Aceste perioade nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.

Vechimea in invatamant este formata din vechimea efectiva in invatamant si vechimea recunoscuta in invatamant, dupa caz.