avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Introducere factura ,cont gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Introducere factura ,cont gresit

Buna ziua
in luna 11 am primit o factura de la furnizor care avea 2 pozitii prima pozitie reprezenta marfa(371) iar cea de a doua era cu minus o suma eu am crezut ca este discount si am pus pe ct 609 dar de fapt era storno avans (nu am stiut ca patronul a dat un avans iar clientul nu a trimis factura.
Intrebarea mea este daca modific contul 609 si il pun pe 409(avans ) si introduc factura de avans se modifica TVA ul? Multumesc
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 16:08, 15 Ianuarie 2014
Buna ziua,

Avand in vedere ca factura de avans nu a fost inregistrata, TVA va fi modificata odata cu introducerea acesteia.
Va sugerez sa introduceti factura in luna decembrie si sa o inregistrati pe randurile de regularizari taxa deductibila din decontul lunii decembrie 2013, cu rectificarea declaratiei 394 aferente luni noiembrie.

Modificarea contului 609 cu 409 nu va produce efecte la nivelul TVA.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura storno decembrie 2009 blu_angel blu_angel buna ziua! an 2009 inchis, depus bilant....tot...inclusiv luna aprilie 2010 toate declaratiile...depuse administratorul imi aduce o factura storno de la un ... (vezi toată discuția)
Factura achizitie marfuri din 2012 neinregistrata negut_dorina negut_dorina BUNA ZIUA , Am o factura de cumparare marfa din sept 2012 am depus bilantul pt anul 2012 cum o inreg in 2013 ? (vezi toată discuția)
D394 si 300 Kolea41 Kolea41 Va rog un raspuns : se cumpara niste bunuri ce nu sunt necesare domeniului de activitate ( ex. o camera de filmat video ,la activitate agricola ) Automat ,in ... (vezi toată discuția)