Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Introducere factura ,cont gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Introducere factura ,cont gresit

Buna ziua
in luna 11 am primit o factura de la furnizor care avea 2 pozitii prima pozitie reprezenta marfa(371) iar cea de a doua era cu minus o suma eu am crezut ca este discount si am pus pe ct 609 dar de fapt era storno avans (nu am stiut ca patronul a dat un avans iar clientul nu a trimis factura.
Intrebarea mea este daca modific contul 609 si il pun pe 409(avans ) si introduc factura de avans se modifica TVA ul? Multumesc
Buna ziua,

Avand in vedere ca factura de avans nu a fost inregistrata, TVA va fi modificata odata cu introducerea acesteia.
Va sugerez sa introduceti factura in luna decembrie si sa o inregistrati pe randurile de regularizari taxa deductibila din decontul lunii decembrie 2013, cu rectificarea declaratiei 394 aferente luni noiembrie.

Modificarea contului 609 cu 409 nu va produce efecte la nivelul TVA.

Numai bine