Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura achizitie marfuri din 2012 neinregistrata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura achizitie marfuri din 2012 neinregistrata

BUNA ZIUA , Am o factura de cumparare marfa din sept 2012 am depus bilantul pt anul 2012 cum o inreg in 2013 ?
Cum ati fi inregistrat-o si in anul 2012 daca nu era lasata pe dinafara. Depinde ce contine factura
Buna ziua,

Depinde foarte mult de aspectul vanzarii marurilor. Daca vanzarea marfurilor s-a efectuat in anul 2012, iar factura de achizitie a fost omisa la inregistrare, atunci situatia este un pic mai complicata. Ar trebui sa inregistrati factura la momentul actual, insa cheltuiala va trebui sa inregistrati prin contul 1174, cu rectificarea calculului impozitului pe profit(daca este cazul) si cu rectificarea declaratiei 394 aferenta lunii septembrie 2012. Din punct de vederea al decontului 300, veti prelua tva la randurile de regularizari.

Daca vanzarea marfurilor s-a efectuat in anul 2013, inregistrati intrarea marfurilor in luna in care a fost vanduta marfa prin articolul contabil 371=408, iar factura in luna curenta, cu rectificarea declaratiei 394 aferenta lunii septembrie 2012 si cu trecerea in decontul de TVA a sumelor pe randurile de regularizari.

Numai bine