avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura omisa, anul precedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura omisa, anul precedent

Buna seara,
Astazi am constat omiterea inregistrarii unei facturi, de reparatii, din 20 noiembrie 2013.Cum pot inregistra aceasta factura in conditiile in care declaratiile pe anul 2013 s-au depus deja?

Multumesc mult !
Ultima modificare: Marți, 4 Februarie 2014
Onutzam, utilizator
Cel mai recent răspuns: Onutzam , utilizator 19:58, 5 Februarie 2014
Buna ziua,

Inregistrati in luna decembrie 611 = 408 cu valoarea facturii fara TVA. In ianuarie inregistrati factura 408 = 401, 426 = 401.
Inregistrati in decontul lunii ianuarie la pozitia de regularizari taxa deductibila si depuneti o noua declaratie 394 la luna noiembrie 2013.

Numai bine
Problema este ca nici pe decembrie, respectiv 2013, nu mai pot inregistra nimic..se poate face 611=408 in ianuarie, cu toate ca factura este din octombrie (am gresit cand am scris noiembrie) si in februarie 408=401,4426=401 ?
Buna ziua,

Cel putin teoretic, in cazul in care nu ati depus bilatul, puteti face inregistrarea la decembrie 2013. Daca totusi nu se poate, in ianuarie 2014 inregistrati direct 611 = 401, daca suma nu este seminificativa, sau 1174 = 401 daca este semnificativa.

Numai bine
Multumesc mult !
O seara placuta in continuare ! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura primita cu intarziere niko 94 niko 94 Am primit o factura din luna Noiembrie abia acuma, ce ar trebui sa fac, sa o inreg in conta. in Decembrie, dar in Decont unde sa o trec la regularizari rd.25 ... (vezi toată discuția)
Eroare contabila- omitere factura anul precedent vioop vioop Am o factura de mobilier cu data de 30 noiembrie 2011 care nu a fost inregistrata. Am constatat omiterea ei in luna ianuarie. Cum o inregistrez avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Factura emisa in luna ianuarie 2013 se poate inregistra in decembrie 2012 carasclaudiu carasclaudiu Buna ziua! Am o situatie si anume aceea ca am primit dispozitie sa inregistrez facturi emise in ianuarie si februarie 2013 in evidenta contabila a lunii ... (vezi toată discuția)