Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura omisa, anul precedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura omisa, anul precedent

Buna seara,
Astazi am constat omiterea inregistrarii unei facturi, de reparatii, din 20 noiembrie 2013.Cum pot inregistra aceasta factura in conditiile in care declaratiile pe anul 2013 s-au depus deja?

Multumesc mult !
Onutzam, utilizator
Buna ziua,

Inregistrati in luna decembrie 611 = 408 cu valoarea facturii fara TVA. In ianuarie inregistrati factura 408 = 401, 426 = 401.
Inregistrati in decontul lunii ianuarie la pozitia de regularizari taxa deductibila si depuneti o noua declaratie 394 la luna noiembrie 2013.

Numai bine
Problema este ca nici pe decembrie, respectiv 2013, nu mai pot inregistra nimic..se poate face 611=408 in ianuarie, cu toate ca factura este din octombrie (am gresit cand am scris noiembrie) si in februarie 408=401,4426=401 ?
Buna ziua,

Cel putin teoretic, in cazul in care nu ati depus bilatul, puteti face inregistrarea la decembrie 2013. Daca totusi nu se poate, in ianuarie 2014 inregistrati direct 611 = 401, daca suma nu este seminificativa, sau 1174 = 401 daca este semnificativa.

Numai bine
Multumesc mult !
O seara placuta in continuare ! :)