Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Competenta rutiera a politistilor locali fara atestat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Competenta rutiera a politistilor locali fara atestat de politist rutier

Conform codului rutier oprirea in trafic a autoturismelor se face de catre politistul rutier.
Conform definitiei "politistii rutieri" sunt lucratorii din cadrul Politiei Rutiere si lucratori anume desemnati din cadrul Ordinii Publice care au obtinut in urma unui examen atestat de politist rutier avand in acest sens dreptul de constatare a contraventiilor la regimul circulatiei rutiere.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Ceilalti politisti din cadrul Ordinii Publice care nu au atestat de politist rutier si nu au dreptul de constatare a contraventiilor la regimul circulatiei rutiere au dreptul sa opreasca autoturisme pe drumurile publice?
Metionez ca oprirea se face doar pentru verificarea documentelor si nu pentru constatarea de contraventii (control de rutina).
In acest caz putem sa vorbim de existenta unui abuz in serviciu, avand in vedere ca politistul nu are conform fisei postului nici un fel de competenta pe linie de rutiera?
In urma modificarii legilaslatiei,inclusiv politistii din cadrul primariilor au primit competente pentru constatarea si sanctionarea contraventiilor la regimul circulatiei pe drumurile publice
Nu discutam de politia locala ci de politia nationala. Desi absurd nu toti politistii de la politia nationala au competenta rutiera dar toti cei de la politia locala au.
Stiu ca s-au oferit atributii pe linie de circulatie si altor politisti dar sunt specificate exact aceste atributii. De exemplu in Legea 155/2010 a Politie Locale nu apare nimic legat de faptul ca pot efectua controale in trafic , totusi sunt cazuri de acest gen. In opinia mea e clar un abuz daca nu se refera la o alta fapta care o urmaresc ei (gen filtre pt prins evadati , urmariti etc.)Din ce am vazut aici pe forum nimeni nu a putut sa dea niste articole legate de competenta altor politisti .
Ynocentta da mereu acelasi raspuns standard dar pe care niciodata nu-l motiveaza.
ynocentta a scris:

In urma modificarii legilaslatiei,inclusiv politistii din cadrul primariilor au primit competente pentru constatarea si sanctionarea contraventiilor la regimul circulatiei pe drumurile publice

Ne specificaţi şi nouă vă rugăm,aşa... cu număr şi aliniat unde scrie asta?