Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Rovinieta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Rovinieta

Buna ziua

Am cumparat o masina care are numerere rosii, intrebarea mea este ca, trebuie sa-mi cumpar rovinieta?

Multumesc
Nu.
Fapta de a circula pe drumurile nationale fara rovinieta valabila este considerate contraventie. Indiferent daca aveti numere rosii , galbene, verzi sau de orice alta culoare, aveti obligatia sa detineti rovinieta valabila pentru a circula pe DN. Tocmai de aceea s-au introdus rovinietele cu valabilitate de o zi, 7 zile sau mai multe luni...Ganditi-va ca obligatia de plata a rovinietei este instituita in sarcina proprietarului persoana fizica sau juridica, detinatoare a autovehicolului respectiv, iar nu a masinii care circula pe DN....Nu exista nici o exceptie in lege referitoare la numerele masinii, ci doar la scutirea acordata datorita calitatii unor persoane juridice care presteaza anumite utilitati publice....
polloctav, utilizator
trebuie sa va cumparati rovinieta
sursa: CNADR

[ link extern ]

10. Am achizitionat un vehicul si pana la inmatriculare acesta circula cu numere provizorii (numere rosii). Este necesara achizitionarea unei roviniete pentru aceasta perioada?

- atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta;