Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... E obligatorie plata rovinetei ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

E obligatorie plata rovinetei ?

La achizitionarea unui automobil nou, din cite stiu, se poate circula vreme de o luna de zile cu numerele rosii. Pentru aceasta perioada , legea impune si plata rovinetei, sau nu?
Buna ziua!
Masinile cu numere rosii nu platesc rovigneta.
care este motivul ptr care masinile cu nr provizorii nu platesc rovinieta?

acestea zboara si nu ating partea carosabila?;)
Cred ca pentru simplul motiv ca acele prime nr. rosii, nu sunt gratis, ci se platesc!
Cred ca mai degraba datorita faptului ca nu este considerat un vehicul inmatriculat....
Din cate stiu, plata rovignetei este aplicabila tuturor vehiculelor inmatriculate, in Romania sau in alte state...
Numerele rosii sunt provizorii si, probabil, includ, in taxele de acordare, si o parte de rovigneta....