avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... E obligatorie plata rovinetei ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

E obligatorie plata rovinetei ?

La achizitionarea unui automobil nou, din cite stiu, se poate circula vreme de o luna de zile cu numerele rosii. Pentru aceasta perioada , legea impune si plata rovinetei, sau nu?
Cel mai recent răspuns: s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. , Consultant protectia mediului 16:37, 14 Aprilie 2013
Buna ziua!
Masinile cu numere rosii nu platesc rovigneta.
care este motivul ptr care masinile cu nr provizorii nu platesc rovinieta?

acestea zboara si nu ating partea carosabila?;)
Cred ca pentru simplul motiv ca acele prime nr. rosii, nu sunt gratis, ci se platesc!
Cred ca mai degraba datorita faptului ca nu este considerat un vehicul inmatriculat....
Din cate stiu, plata rovignetei este aplicabila tuturor vehiculelor inmatriculate, in Romania sau in alte state...
Numerele rosii sunt provizorii si, probabil, includ, in taxele de acordare, si o parte de rovigneta....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta NNorbert NNorbert Buna ziua Am cumparat o masina care are numerere rosii, intrebarea mea este ca, trebuie sa-mi cumpar rovinieta? Multumesc (vezi toată discuția)
Rovigneta ramane valabila? zcb zcb Buna seara, fiul meu a avut un autoturism la care a achitat rovigneta pe intreg anul. Acum si-a vandut autoturismul, dar a pastrat numerele( erau ... (vezi toată discuția)
Rovigneta la numere rosii ENGFULL ENGFULL in urma achizitionarii unui autovehicul nou , firma vanzatoare mi-a spus ca nu este nevoie de rovigneta atat timp cat e cu numere rosii - pana la inmatriculare ... (vezi toată discuția)