avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv la nivel national ramura constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv la nivel national ramura constructii

buna ziua tuturor, as dori o parere din partea voastra in urmatoarea problema: daca o firma face parte din ramura constructii e obligata sa respecte salariul minim de 650 lei stabilit prin CCla nivel de ramura constructii sau salariul minim brut de 600lei stabilit de ITM?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:46, 14 Aprilie 2009
1. Se aplica varianta mai favorabila pentru salariati, adica CCMR Constructii, adica 650 lei.
2. Salariul minim brut e economie nu este stabilit de ITM ci prin HG si CCMUNN in urma negocierilor intre patronate si sindicate.
Multumesc pentru ajutor. Inseamna ca va trebui sa refac toata grila de salarizare.
Da, trebuie sa refaceti grila de salarizare. Dar asta nu va ia prea mult timp. Spor la treaba!
carmen crenguta a scris:

Multumesc pentru ajutor. Inseamna ca va trebui sa refac toata grila de salarizare.


Trebuie sa faceti si acte aditionale la contractele de munca ale tuturor celor incadrati cu salariul minim.
Trebuie sa va raportati la Contractul colectiv pe ramura constructii.
Modificarea salarilor s-ar putea realiza si in baza unei decizii colective in cuprinsul careia specificati ca modificarea opereaza in baza Contractului maisusmentionat

Alte discuții în legătură

Actul aditional nr. 744 / 12.01.2009 ContSters68209 ContSters68209 Buna ziua. Solicit ajutor cu privire la o problema cu privire la acest act aditional la contractul colectiv de ramura constructii. Am intocmit decizia de ... (vezi toată discuția)
Aplicare contract colectiv de munca ROMI.BOTA ROMI.BOTA Va rog sa-mi spuneti care sunt temeiurile juridice de aplicare a salariului minim de 600 lei stabilit prin Hotarare de Guvern si la CCM unic la nivel national ... (vezi toată discuția)
Salariu minim an 2010 Patru Mariana Patru Mariana -Incepand cu 01.01.2010 se modifica salariul minim pe economie ? -Pana acum aveam minim 600 lei si am citit un articol potrivit caruia incepand cu ian 2010 ... (vezi toată discuția)