Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv la nivel national ramura constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv la nivel national ramura constructii

buna ziua tuturor, as dori o parere din partea voastra in urmatoarea problema: daca o firma face parte din ramura constructii e obligata sa respecte salariul minim de 650 lei stabilit prin CCla nivel de ramura constructii sau salariul minim brut de 600lei stabilit de ITM?
1. Se aplica varianta mai favorabila pentru salariati, adica CCMR Constructii, adica 650 lei.
2. Salariul minim brut e economie nu este stabilit de ITM ci prin HG si CCMUNN in urma negocierilor intre patronate si sindicate.
Multumesc pentru ajutor. Inseamna ca va trebui sa refac toata grila de salarizare.
Da, trebuie sa refaceti grila de salarizare. Dar asta nu va ia prea mult timp. Spor la treaba!
carmen crenguta a scris:

Multumesc pentru ajutor. Inseamna ca va trebui sa refac toata grila de salarizare.

Trebuie sa faceti si acte aditionale la contractele de munca ale tuturor celor incadrati cu salariul minim.
Trebuie sa va raportati la Contractul colectiv pe ramura constructii.
Modificarea salarilor s-ar putea realiza si in baza unei decizii colective in cuprinsul careia specificati ca modificarea opereaza in baza Contractului maisusmentionat