Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv la nivel de ramura-Constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv la nivel de ramura-Constructii

Stie cineva daca s-a modificat salariul minim pt constructii, ca era 570, iar cum din ianuarie s-a facut in general minimul de 600, trebuie sa se modifice si cel de 570. Sau se va respecta si in constructii minimul de 600 ???
multumesc!
Obligatoriu trebuie sa se acorde mininul de 600 lei. Este posibil insa, ca la CCM la nivel de ramura Constructii sa se fi incheiat un act aditional prin care s-a stabilit acel minim, dar obligatoriu trebuie sa depaseasca 600 lei.
da, stiu ca 600 e obligatoriu, dar m-am gandit ca poate pe aceasta ramura s-au facut negocieri si au stabilit un minim mai mare decat in general, (cum era anul trecut), i-am dat un search pe google, dar nu am gasit nimic. mi-ar trebui sa stiu pt ca fac CCM la nivel de unitate iar in grila de salarizare tre sa trec un minim si nu vroiam sa gresesc.
multumesc pt raspuns.
Puteti trece salariul minim pe economie existent in prezent sau alt salariu peste acest minim prevazut de art.2 din HG nr.1051/2008.
multumesc mult!