Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de ramura activitai de inchiriere si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de ramura activitai de inchiriere si leasing cu alte masini cod CAEN 7739

Buna ziua, imi poate spune cineva care este salariul minim brut la nivel de ramura de activitati de inchiriere si leasing cu alte masini, echipamente si bunuri tangibile-CAEN 7739?
Pot elabora o grila de salarizare plecand de la un nivel minim si ajungand la un nivel maxim? Multumesc!
nu cunosc sa existe un CCM la nivel de ramura leasing.

dvs puteti sa faceti o grila de salarizare care sa porneasca de la un nivel minim de salarizare, care nu poate fi mai mic decat salariul minim brut garantat in plata pe tara (adica 600 lei), dar care poate fi mai mare decat acesta.
limita maxima a grilei este o problema de politica salariala a firmei.
deci, puteti sa o stabiliti dvs
tudorache_alyna a scris:

Buna ziua, imi poate spune cineva care este salariul minim brut la nivel de ramura de activitati de inchiriere si leasing cu alte masini, echipamente si bunuri tangibile-CAEN 7739?
Pot elabora o grila de salarizare plecand de la un nivel minim si ajungand la un nivel maxim? Multumesc!

Salariul minim brut pe tara este de 600 lei , stabilit conform HG nr.1051/2008.
Se poate elabora o astfel de grila, dar preferabil este ca aceasta sa fie inclusa intr-un CCM la nivel de unitate.