avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita imobil ipotecat
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita imobil ipotecat

Buna ziua, In cazul executarii silite asupta unui imobil, executorul are dreptul de a executa si bunurile din imobil ( mobilier, electrocasnice etc ) sau doar imobilul ?
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 13:18, 17 Ianuarie 2014
Buna ziua,

In baza unui contract de ipoteca nu, dar daca garantul ipotecar e si imprumutat sau fidejusor, da, pot fi executate toate bunurile.
dar nu existra vreo modalitate prin care de exemplu sa declare ca bunurile aflate in casa sunt defapt in proprietatea fiului/fiicei care de altfel locuieste in apartament? sau sa renunte la ele in favoarea copiilor?
Ba da, oricum, nu se complica executorul sa sechestreze acele bunuri, ar trebui sa le inventarieze, este prea multa munca.
Daca se vinde imobilul, cand plecati din ele, luati cu dvs bunurile.

daca vine sa le sechestreze copiii vor spune ca sunt ale lor. Ca sa le poata sechestra executorul trebuie sa dovedeasca ca sunt ale debitorului.
Jocandi Causa a scris:

Ba da, oricum, nu se complica executorul sa sechestreze acele bunuri, ar trebui sa le inventarieze, este prea multa munca.
Daca se vinde imobilul, cand plecati din ele, luati cu dvs bunurile.

daca vine sa le sechestreze copiii vor spune ca sunt ale lor. Ca sa le poata sechestra executorul trebuie sa dovedeasca ca sunt ale debitorului.


Aplicarea sechestrului asupra bunurilor debitorului Art. 731
......
(4) Bunurile mobile aflate in locul care constituie domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul social sau punctul de lucru al debitorului se prezuma, pana la proba contrara, ca apartin acestuia din urma. In cazul in care se afirma ca unele bunuri apartin altei persoane, dar drepturile acesteia nu rezulta din inscrisuri cu data certa, executorul va sechestra bunurile, insa va face mentiune in procesul-verbal de sechestru despre drepturile pretinse.

Copii trebuie sa demonstrze ca sunt ale lor acele bunuri.
Perfect adevarat! Mi-au scapat aceste prevederi din noul cod. Multumesc pentru indreptare!
:bow:

Alte discuții în legătură

Fidejusiunea bancara griser griser Bun gasit. Am si eu o intrebare, la fidejusiunea bancara. Am fost angajat intr-o firma, in Chisinau, si directorul a luat un imprumut bancar, la care eu am ... (vezi toată discuția)
Executare silita locuinta pufita pufita In urma unui credit ipotecar neplatit de 2 ani am ajuns la executare silita(a 3-a licitatie a fost pe data de 10.10.2012).O persoana aflata in aceeasi situatie ... (vezi toată discuția)
Executare silita- nedumerire mitik_gl mitik_gl Buna ziua! Am o problema si sunt sigur ca ii voi afla raspunsul chiar aici. Tatal meu a facut acum vreo 4 ani un imprumut de nevoi personale, fara garantii si ... (vezi toată discuția)