avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PUZ pentru un teren cu suprafata de pana 10.000 mp
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PUZ pentru un teren cu suprafata de pana 10.000 mp

Buna ziua,
am cumparat un teren intravilan agricol si am aflat ca pentru a obtine autorizatie de constructie este necesar intocmire PUZ.
aceste teren este format din loturi de teren de 500 mp si drum de servitute de 7m, asa cum cere consiliul local.
imi puteti spune, daca terenul este mai mic de 10.000 mp iar propietari sunt 3 persoane fizice, fiecare avand cateva loturi, este obligatoriu PUZ?
daca da, trebuie sa-l faca Primaria daca suprafata este pana in 10.000 mp?

Primaria nu vrea sa ne dea autorizatie de constructie pentru ca nu este PUZ.
cand Primaria a trecut terenul in intravilan, nu ar fi trebuit sa faca si PUZ?

ciudat este ca in zona sunt case construite, stanga, dreapta, in orice directie?

nu stim cum sa procedam, ne puteti ajuta?
putem actiona in judecata Primaria, ce se poate face?

Multumesc si sper ca cineva ma poate ajuta.

Alte discuții în legătură

Trecerea din teren extravilan in teren intravilan MariaAna2211 MariaAna2211 Buna ziua, am si eu o problema legata de trecerea unui teren extravilan in teren intravilan , Precizez faptul ca pe terenul extravilan care se doreste a fi ... (vezi toată discuția)
Interdictie constructie casa pe teren intravilan agricol joegrecu joegrecu Buna ziua, O intrebare as avea. Am dori sa construim o casa cu parter si mansarda pe un teren intravilan agricol. Terenul are o suprafata de 1000 mp, iar ... (vezi toată discuția)
Documentatie in vederea primirii autorizatiei de construire dlorelai dlorelai Buna seara, Am un teren extravilan arabil, cu suprafata de 3000 mp, deschidere de 19m, in comuna Berceni Ilfov, intr-o zona in continua dezvoltare ... (vezi toată discuția)