Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare taxarea inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare taxarea inversa

Pentru o factura de servicii de consultanta primita din non-UE se face taxare inversa ?
carmen01011958, moderator
nu, taxare inversa se face doar in UE
Dar... daca factura nu este "beton" ( adica justificata foooarte bine) la control iti pune TVA de plata plus impozit pe nerezidenti.
Oricum cu impozitul pe nerezidenti e o adevata poveste. Cauta conv de evitare a duble impuneri, cere cert de rezidenta ficala, cere contract clar...etc)