Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din exproprieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din exproprieri

Doresc sa intreb daca pentru veniturile obtinute din exproprieri trebuiesc depuse declaratii pe venit?
Ar fi bine sa intrebati la finante ,dar trebuie sa dati declaratie ca realizati venituri din exproprieri .
Inteleg din felul in care ati pus intrebarea ca e vorba de o persoana fizica .
Citez din codul fiscal :
ART. 42
Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
b1) sumele primite ca urmare a exproprierii pentru cauză de utilitate publică, conform legii;
Nefiind sume impozabile , consider ca nu fac obiectul vreunei declaratii de venit .
Daca am inteles gresit , si anume ,nu e vorba de veniturile unei persoane fizice , atunci raspunsul dat mai sus nu se aplica .Atentie si la textul boldat, daca va incadrati in prevedere.
Va rog, reveniti.
Multumesc pentru raspunsuri.
Intradevar exproprierea era pentru utilitate publica. Impozitul oricum s-a platit de stat.
Problema era doar daca trebuie depus vreun act.
La Sectorul 3 a aparut recent o problema. O banca a trimis finantelor acte cu dobanda obtinuta de fiecare posesor de cont.
In consecinta DITL a trimis tuturor o adresa ca in 2003 nu au depus declaratii de venit. Cand s-a mers la DITL s-a mentionat ca este o eroare a bancii (!!??) si ca trebuie completat un formular 200 cu aceleasi date care deja existau la DITL din declaratiile de salariu.
Acesta este un exemplu foarte clar care ne arata unde se duc banii nostrii de taxe si impozite:
1. plata angajat care sa selecteze contribuabilii cu probleme (oricum platiti degeaba fiindca nu trebuia sa trimita adresa)
2. costul consumabilelor (hartie, toner, etc.)
3. plata taxelelor postale
4. plata angajat care sa discute cu contribuabilul sa clarifice situatia
5. Formular 200 (hartie, consumabile, transport, etc.)
6. plata angajat care sa introduca formularul 200 care oricum nu era necesar (probabil acopera angajatul si sefii care au facut prostia sa trimita adresele si arata ca exista o activitate ca urmare a adresei trimise)
Nu am aici deranjul contribuabilului (mers la posta, mers la DITL) si costurile aferente.
Daca intradevar un contribuabil uita sa depuna o declaratie chiar daca impozitele erau platite atunci sa vezi amenzi.
Si asa intelegem de ce trebuie sa fie mai multi functionari cu salarii grase si de ce trebuie sa platim tot timpul taxe din ce in ce mai mari.
Nu stiu de ce , dar m-am gindit doar la cazul in care ati primi sumele respective in acest an. Daca sumele sint primite anterior datei de 01.01.2008, intradevar , ele nu erau sume neimpozabile . ,Modificarea a fost facuta prin Ordonanta urgenta 106/2007