Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit si expropriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit si expropriere

In cazul veniturilor din expropriere pentru cauza publica, expropriatul trebuie sa depuna vreo declaratie de venit la fisc?
Venitul este retinut la sursa si platiti de expropriator (primarie).
Eu nu inteleg de ce primaria a retinut impozit la sursa. Spun asta, pentru ca OUG 106/2007 pentru modificarea si completarea Codului fiscal cu 01.01.2008, a introdus acest venit in categoria de "Venituri neimpozabile" la persoane fizice (incepand cu 01.01.2008).
OUG 106 - art.14: " La art.42, dupa litera b) se introduce o noua litera, litera b.1), cu urmatorul cuprins:
b.1) sumele primite ca urmare a exproprierii pentru cauza de utilitate publica, conform legii "
Art. 42 din Cod: " In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile :....."
Imi cer scuze, cred ca m-am exprimat gresit.
Primaria (prin intermediari) s-a ocupat de toate platile si actele. Nu stiu ce a platit sau nu.
Eu am primit bani de pe expropriere.
Intrebarea mea este daca eu, ca si contribuabil, trebuie sa fac vreo declaratie separat.
Pct. 89 din Norme metodologice la Cod fiscal - Titlul IX Impozite si taxe locale:
89. (1) "Contribuabilii care achizitioneaza terenuri sunt obligati sa depuna declaratiile fiscale pentru stabilirea impozitului pe teren la compartimentele de specialitate ale autoritatilor administratiei publice locale in raza carora se afla terenurile, in termen de 30 de zile de la data dobandirii acestora, cf. prevederilor art. 259 alin. (6) din Codul fiscal.
(2) Obligatia de a depune declaratie fiscala revine deopotriva si contribuabililor care instraineaza teren.
(3) Declaratiile fiscale se depun in termen de 30 de zile de la data dobandirii sau de la data aparitiei oricaruia dintre urmatoarele situatii:
a) intervin schimbari privind domiciluil fiscal al contribuabilului;
b) se realizeaza modificari ce conduc la recalcularea impozitului pe teren datorat "