Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Ce implica incheierea unui contract colectiv de munca.Mai pot avea angajati cu timp partial de munca.
Daca depasim 50 salariati ce contract de munca trebuie facut sau ramane valabil cel colectiv?
CCM la nivel de unitate isi produce efectele fata de toti salariatii angajatorului indiferent de tipul c.i.m. incheiat.

Legea nr,62/2011 si Codul muncii prevad ca, negocierea colectivă este obligatorie numai la nivel de unitate, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de angajaţi.

Asadar, incheierea c.i.m. nu este obligatorie.

La nivel de angajator, indiferent de numarul de salariati, se va incheia c.i.m. cu fiecare salariat si se poate incheia contract colectiv de munca.