Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la achizitionarea unui autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la achizitionarea unui autoturism

Buna ziua.
Rezident francez, intentionez sa achizitionez un autoturism in Romania. Tinand cont de faptul ca sunt obligat sa platesc TVA in Franta, intrebarea mea este daca voi plati un tarif cu sau fara TVA in Romania.Multumesc.
Platiti TVA si in romania la achizitie, urmand sa solicitati ulterior rambursarea acestuia.
obtineti un cod valid de TVA din Franta si nu mai platiti TVA in Romania
Este nou sau second hand?Sunteti pesoana fizica sau juridica?
Multumesc pentru interventii.

Persoana fizica, autoturism nou.

Procedura de recuperare ulterioara a TVA este posibila, insa complexa si nu sunt sigur ca va reusi.