avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la achizitionarea unui autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la achizitionarea unui autoturism

Buna ziua.
Rezident francez, intentionez sa achizitionez un autoturism in Romania. Tinand cont de faptul ca sunt obligat sa platesc TVA in Franta, intrebarea mea este daca voi plati un tarif cu sau fara TVA in Romania.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: razvan_ion , utilizator 16:37, 11 Aprilie 2009
Platiti TVA si in romania la achizitie, urmand sa solicitati ulterior rambursarea acestuia.
obtineti un cod valid de TVA din Franta si nu mai platiti TVA in Romania
Este nou sau second hand?Sunteti pesoana fizica sau juridica?
Multumesc pentru interventii.

Persoana fizica, autoturism nou.

Procedura de recuperare ulterioara a TVA este posibila, insa complexa si nu sunt sigur ca va reusi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva autoturism persoana fizica. amh amh Buna ziua, intentionez sa cumpar o masina dintr-un parc auto din Germania. Am cateva nelamuriri legate de unde trebuie sa platesc TVA fiind persoana fizica. ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara auto second-hand (detalii tva) Ovidiu_minos Ovidiu_minos Buna ziua, as dori, va rog, sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: Doresc sa achizitionez un autoturism second hand (de la o firma specializata in ... (vezi toată discuția)
Regim tva la achizitii intracomunitare Adriana_AA Adriana_AA Buna ziua. Detin un PFA, neplatitoare de TVA, iar in luna august 2018 am achizitionat un autoturism second-hand de la o firma din Ungaria, pe baza facturii ... (vezi toată discuția)