Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proba cu martori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proba cu martori

Am urmatoarelle intrebari:
1.daca unul dintre martorii propusi (dar inca neacceptati de instanta ca fiind definitivi, cred !!, pentru ca urmeaza ca instanta sa incuviinteze probele) s-a razgandit si nu mai doreste sa vina la audiere, ce se intampla in momentul in care voi aduce acest lucru la cunostinta instantei?
Precizez ca martorul nu va fi inlocuit.
2. cand si cine plateste amenda judiciara in cazul neprezentarii unui martor si in cat timp trebuie ea achitata?
Cu multe multumiri
Buna ziua,
Martorul poate fi inlocuit de instanta daca se solicita acest lucru si daca asta nu duce la amanarea judecatii.
Sloicitati instantei inlocuirea inrucar martorul propus este in imposibilitate de prezentare si sa aveti alt martor cu dumneavoastra la audiere.
Amenda se plateste de cel amendat.
multumesc de raspuns
Am mentionat ca martorul nu va fi inlocuit. Ce se intampla in acest caz ?
Buna ziua,
Nu va fi audiat
Este in detrimentul celui care l-a propus.
Amenda o plateste cel care nu respecta cele decise de instanta; adica martorul citat si neprezentat.
Cum adica martor nedefinitiv?
Cand ati introdus cererea?
Am propus martorul in scris dar nu s-au dezbatut probele si nici macar nu s-a dat aceptul pentru acestea. Urmeaza ca instanta sa accepte probele si presupun ca acestea au loc si verbal si prin inscriere intr-o incheiere de sedinta.