Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... calitate procesuala reprezentant legal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

calitate procesuala reprezentant legal

In dosarul cu privire la contestatie decizie concediere:
Vreau sa solicit audierea in sala a persoanei imputernicite cu cercetarea disciplinara. Acesta este totodata reprezentantul legal/conventional al intimatei.
Deoarece s-au savarsit numeroase nereguli.
Cum trebuie sa procedez?
Eu nu as vrea sa adresez interogatoriu intimatei - deoarece persoanele juridice raspund in scris la alt termen... si o sa bage minciuni la greu in raspunsurile la intrebari.
De aceea vreau neaparat sa fie interogat respectivul in sala. Trebuie sa solicit incuviintarea probei testimoniale si sa fie citat ca martor?
Pot sa il consider ca avand calitate procesuala de parte?
Sau mai exista alta posibilitate?
il puteti chema ca martor, daca va incuviinteaza instanta. numai ca veti avea un martor ostil...
Pai e ostil pe pielea lui. Eu ii voi adresa intrebari extrem de extrem de incomode, iar el nu va putea sa se eschiveze sau sa minta. Sper :)
In fond, daca se comporta ostil, se va convinge instanta ca e ticalos.
Ma tem mai degraba sa nu fie ostila instanta... si sa imi respinga cererea ca martor.
Am fost la cateva sedinte ai am vazut ca regula ca resping proba testimoniala.
Va trebui sa convingeti instanta cu argumente pertinente ca audierea in calitate de martor a persoanei respective este o proba utila solutionarii cauzei.

In plus, trebuia ca martorul sa fie indicat prin actiune sau propus la termenul la care s-au incuviintat probele. Daca ati avut cateva termene pana acum e posibil sa fie prea tarziu din punct de vedere procedural.
Este al doilea termen, la primul s-a dispus doar amanarea cauzei pe motivul neprezentarii intimatei.
Urmeaza sa se incuviinteze probele la termenul urmator,
si vreau sa cer interogatoriul acestei persoane,
care este oricum si managerul si reprezentantul conventional al intimatei
Deci, daca as solicita proba cu interogatoriul intimatei, atunci el ar raspunde, la el in birou, avand 4 saptamani termen.
Insa eu vreau sa raspunda maine, in sala, in persoana, ca sa nu mai poata sa conceapa minciuni.
Asadar distinctia este pur birocratica intre a fi martor si a fi interogatoriul intimatei.

Mie imi este arhievident ca audierea in calitate de martor a persoanei respective este o proba extraordinar utila solutionarii cauzei.