avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... calitate procesuala reprezentant legal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

calitate procesuala reprezentant legal

In dosarul cu privire la contestatie decizie concediere:
Vreau sa solicit audierea in sala a persoanei imputernicite cu cercetarea disciplinara. Acesta este totodata reprezentantul legal/conventional al intimatei.
Deoarece s-au savarsit numeroase nereguli.
Cum trebuie sa procedez?
Eu nu as vrea sa adresez interogatoriu intimatei - deoarece persoanele juridice raspund in scris la alt termen... si o sa bage minciuni la greu in raspunsurile la intrebari.
De aceea vreau neaparat sa fie interogat respectivul in sala. Trebuie sa solicit incuviintarea probei testimoniale si sa fie citat ca martor?
Pot sa il consider ca avand calitate procesuala de parte?
Sau mai exista alta posibilitate?
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 19:27, 20 Octombrie 2014
il puteti chema ca martor, daca va incuviinteaza instanta. numai ca veti avea un martor ostil...
Pai e ostil pe pielea lui. Eu ii voi adresa intrebari extrem de extrem de incomode, iar el nu va putea sa se eschiveze sau sa minta. Sper :)
In fond, daca se comporta ostil, se va convinge instanta ca e ticalos.
Ma tem mai degraba sa nu fie ostila instanta... si sa imi respinga cererea ca martor.
Am fost la cateva sedinte ai am vazut ca regula ca resping proba testimoniala.
Va trebui sa convingeti instanta cu argumente pertinente ca audierea in calitate de martor a persoanei respective este o proba utila solutionarii cauzei.

In plus, trebuia ca martorul sa fie indicat prin actiune sau propus la termenul la care s-au incuviintat probele. Daca ati avut cateva termene pana acum e posibil sa fie prea tarziu din punct de vedere procedural.
Este al doilea termen, la primul s-a dispus doar amanarea cauzei pe motivul neprezentarii intimatei.
Urmeaza sa se incuviinteze probele la termenul urmator,
si vreau sa cer interogatoriul acestei persoane,
care este oricum si managerul si reprezentantul conventional al intimatei
Deci, daca as solicita proba cu interogatoriul intimatei, atunci el ar raspunde, la el in birou, avand 4 saptamani termen.
Insa eu vreau sa raspunda maine, in sala, in persoana, ca sa nu mai poata sa conceapa minciuni.
Asadar distinctia este pur birocratica intre a fi martor si a fi interogatoriul intimatei.

Mie imi este arhievident ca audierea in calitate de martor a persoanei respective este o proba extraordinar utila solutionarii cauzei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura in instanta proces partaj Nina1 Nina1 1.In cate exemplare se depun documentele in instanta civila? 2. Reclamantul in momentul in care depune documente in instanta este obligat sa depuna un ... (vezi toată discuția)
Martor - contencios administrativ litigii curtea de conturi - suspendare decizie twisted111 twisted111 Buna ziua, Am fost contactata zilele trecute de juristul autoritatii publice, unde am lucrat anterior, si mi-a comunicat ca va solicita incuviintarea probei ... (vezi toată discuția)
Amanare proces pret de cateva minute tudorsad tudorsad Buna ziua, Am un proces de litigiu in munca in care compania (intimata) a obtinut proba testimoniala. As vrea sa stiu daca dupa audierea martorului pot ... (vezi toată discuția)