Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua,

Care este comisionul care se cere pentru recuperare alocatie copil, din strainatate?
Multumesc!
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati ministerului de externe care va poate ajuta in aceasta speta.
Nu va sfatuiesc sa va adresati niciunei firme de recuperatori sau unor "persoane binevoitoare" in aceasta speta.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna,
Ma refeream la alocatia de copil,nu la recuperarea copilului:(?!Exista firme de avocatura care se ocupa cu astfel de cazuri?
Si eu tot la alocatie ma refer!
Sentinta ramasa definitiva o prezentati la Ministerul de externe si ei va ajuta.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Cred ca este vorba despre alocatia de stat , sens in care nu are cum sa existe hotarare judecatoreasca.
Ministerul de Externe nu are nicio competenta in acest sens.

Dati-ne mai multe detalii despre ce stat este vorba si ce doriti exact sa recuperati.
Asa este.Am fost incomplet in exprimare.Revenind la situatie,am lucrat 2 ani ca sezonier in Germania(turism),cu contract de munca perioada determinata,8 luni pe an(2012-2013).Anul acesta voi pleca iarasi.As dori sa stiu daca am posibilitatea sa solicit alocatia copilului meu,care acum are 16 ani, din statul respectiv?Multumesc!