avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua,

Care este comisionul care se cere pentru recuperare alocatie copil, din strainatate?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:20, 20 Ianuarie 2014
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati ministerului de externe care va poate ajuta in aceasta speta.
Nu va sfatuiesc sa va adresati niciunei firme de recuperatori sau unor "persoane binevoitoare" in aceasta speta.
Ultima modificare: Luni, 20 Ianuarie 2014
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna,
Ma refeream la alocatia de copil,nu la recuperarea copilului:(?!Exista firme de avocatura care se ocupa cu astfel de cazuri?
Si eu tot la alocatie ma refer!
Sentinta ramasa definitiva o prezentati la Ministerul de externe si ei va ajuta.
Ultima modificare: Luni, 20 Ianuarie 2014
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Cred ca este vorba despre alocatia de stat , sens in care nu are cum sa existe hotarare judecatoreasca.
Ministerul de Externe nu are nicio competenta in acest sens.

Dati-ne mai multe detalii despre ce stat este vorba si ce doriti exact sa recuperati.
Asa este.Am fost incomplet in exprimare.Revenind la situatie,am lucrat 2 ani ca sezonier in Germania(turism),cu contract de munca perioada determinata,8 luni pe an(2012-2013).Anul acesta voi pleca iarasi.As dori sa stiu daca am posibilitatea sa solicit alocatia copilului meu,care acum are 16 ani, din statul respectiv?Multumesc!

Alte discuții în legătură

Alocatie germania student Aleeex Aleeex Buna ziua. Parintii mei locuiesc in Germania iar eu sunt student in Romania. Am inteles ca pot obtine alocatie de la statul german pana la varsta de 25 de ani. ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor cu un parinte angajat in germania iolaru iolaru Fostul meu sot se afla in Germania, cu actuala lui familie, unde lucreaza, cu contract de munca. Am aflat recent de la o cunostinta al carei sot lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia crestere copil anybell anybell Buna seara! Sotul meu lucreaza in Germania cu contract de munca, as vrea sa merg si eu cu baiatul de 5 luni, am inteles ca putem sa luam alocatie acolo daca ... (vezi toată discuția)