Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Evitarea dublei impozitari dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Evitarea dublei impozitari dividende

Buna ziua,
Datele sunt urmatoarele: o firma romaneasca are ca actionar unic o persoana fizica elvetiana. Dupa depunerea bilantului, el doreste sa-si ridice dividendele aferente anului 2014. Unde se va plati impozitul pentru dividende, in Romania sau in Elvetia? Precizez ca el are domiciliul stabil in Elvetia si nu a locuit niciodata in Romania, iar activitatea firmei se desfasoara exclusiv pe teritoriul Romaniei.
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Se duce la fisc romania,(personal sau tu prin procura) ia un NIF primeste dividendele, retii impozit pt ele si le virezi la stat.
Multumesc!