Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptarea mostenirii in vechiul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptarea mostenirii in vechiul cod civil

Ce poate face o fiica a unui defunct care a decedat in sept 2011 iar fiica nu a acceptat succesiunea in termen dar acum vrea partea sa din mostenire, fara sa poata invoca forta majora sau alte motive de repunere in termen?
Multumesc!
Sa incerce dezbaterea succesiunii oricum intrucat se poate considera ca a acceptat tacit. Asta daca nu o contesta ceilalti mostenitori.
Buna ziua,
Nu poate face nimic.
Daca nu a revocat renuntarea in interiorul termenului de 6 luni de acceptare expresa sau tacita a mostenirii, nu mai poate face nimic.
Daca poate demonstra ca a acceptat tacit mostenirea este ok.
multumesc!