Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calcul pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calcul pensie de intretinere

Cum procedeaza instanta cand calculeaza o pensie de intretinere de 1/3 din salariu. se calculeaza : salariul net, brut sau salariul de baza?
Buna seara.La calcularea cuantumului pensiei de întreţinere se iau în considerare doar veniturile nete obţinute in mod constant, nu şi cele întâmplătoare,fara caracter permanent, cum ar fi: cele pentru ore suplimentare, indemnizaţiile de deplasare, de transferare, de concediere,plata concediilor medicale, primele de merit.
se calculeaza procentual dupa salariul realizat, dar se iau in calcul si alte aspecte ale cauzei.Un exemplu, este faptul ca se ia in calcul numarul de copii pentru care urmeaza sa se plateasca pensie de intretinere si altele...:rolleyes:
se ia in calcul venitul net realizat, fara sporurile sporadice, supliment hrana, etc.

av zaharia f.
In stabilirea pensiei de intretinere se iau in calcul media veniturilor nete obtinute de parintele caruia nu i se va incredinta minorul pe ultimele 6 luni, cu caracter permanent. ;)