Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua!
Sunt nascuta in august 1967, angajata cu carte de munca din 1986 si pana in anul 2001 am avut grupa II. Am beneficiat de concediu pentru cresterea copilului 1 (unu) an. Imi puteti spune cand as putea sa ies la pensie la limita de varsta si anticipat?
Va multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
Imi cer scuze, am uitat sa precizez vechimea este de 27 ani si 6 luni
~ Conținut șters la cerere ~
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 9 luni(3 luni la/an).
27 de ani si 6 luni + 3 ani si 9 luni = 31 de ani si 3 luni de stagiu.
Pentru a beneficia de reducerea varstei cu 3 ani,trebuie sa indepliniti conditia stagiului complet, care este de 35 de ani.