avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua!
Sunt nascuta in august 1967, angajata cu carte de munca din 1986 si pana in anul 2001 am avut grupa II. Am beneficiat de concediu pentru cresterea copilului 1 (unu) an. Imi puteti spune cand as putea sa ies la pensie la limita de varsta si anticipat?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:26, 21 Ianuarie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Imi cer scuze, am uitat sa precizez vechimea este de 27 ani si 6 luni
~ Conținut șters la cerere ~
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 9 luni(3 luni la/an).
27 de ani si 6 luni + 3 ani si 9 luni = 31 de ani si 3 luni de stagiu.
Pentru a beneficia de reducerea varstei cu 3 ani,trebuie sa indepliniti conditia stagiului complet, care este de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie ContSters362803 ContSters362803 Buna ziua! Sunt nascuta in anul 1968 luna Octombrie Am 29 de ani de munca (1986-2015) din cei 29 de ani , 12 ani sunt in Grupa a II -a iar ultimii 4 ani ... (vezi toată discuția)
Cind ma pot pensiona DinulescuAlexandrina DinulescuAlexandrina Am 55 de ani .35 de ani in cimpul muncii si 10 ani de grupa a doua . Spuneti-mi va rog cind pot iesi la pensie? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie - mai sabinaandreea sabinaandreea buna seara sunt nascut in 1967 luna septembrie,lucrez in politie din ianuarie 1991,am implinit luna trecuta 20 ani de munca in politie,totii anii fiind ... (vezi toată discuția)